2002 ÇIKIŞIMIZ GÜÇLENEREK DEVAM EDİYOR


2002 ÇIKIŞIMIZ GÜÇLENEREK DEVAM EDİYOR

Hükümet programını ne türlü buldunuz? Başkanlık sistemi probleminin devlet programında koltuk alış şekli amaçlı değerlendirmeniz nedir?
Gördüğüm kadarı ile, 2002 çıkışımız, hepten güçlenerek, güncellenerek devam etmektedir. Güncellerken, ülkemizin şuanki gereksinimleri da göz önüne alınmış. Yepyeni Anayasa mühim bir gereksinim ve kesinlikle ki başkanlık sistemiyle kuvvet kazanacaktır. Başkanlık sistemine de devlet programında koltuk verilmçalışma. an itibariyle elbette hükümetin gücü tek başına bunun için müsait değil. Şayet bu, parlamentodaki öbür partilerin takviyesi ya da Anayasa değişikliği amaçlı referanduma dayanak vermeleri şeklinde, pekâlâ olası olabilmektedir. Bu hususta, Anayasa değişikliği yapılsa dahi, değişim referanduma götürülmeli. Çünkü parlamento bunu başarsa dahi, işin asıl sahibi millettir. Halk ne der, ona bakmak gerekli. Başkanlık sisteminin, Ülkemiz’ye bir sürü önemli bir sıçrama kazandıracağına inanıyorum.
-Geçenlerde “partili cumhurbaşkanlığı” mevzusundan bahsettiniz. Başkanlık sistemi dair mecliste bir konsensüs sağlanamadığı halde, ‘partili cumhurbaşkanlığı’ ile Ülkemiz şuanki yapısal tıkanıklığı aşabilir mi?
Tabii ki aşar. Esasen bu konuyu gündeme getirmiş olmamın nedeni de o tıkanıklığın bu formülle de aşılabileceğine inanmamdan kaynaklanıyor. Çift başlılığı ortadan kaldırmak gerekli.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.