24 Saatin Mitolojik Tarihçesi ile ilgili yararlı bilgiler


24 Saatin Mitolojik Tarihçesi ile ilgili yararlı bilgiler

Bir günün 24 saate bölünmesinin bir sebebi, insanın gününü bu şekilde bölmeyi istemiş olmasıdır. Tabiatta saatle, dakikayla veye saniyeyle bağlı hiç bir birşey bulunmaz. İnsanların bu şekilde bir bölümleme yapmış olmaları, yalnızca bizzat işlerini ek olarak tasarılı yapabilmeleri içindir.
Dünyanın, doğudan batıya gerçek, bizzat ekseni etrafında bir tur dönmesi tespit edecek bir süre diliminde gerçekleşir. Geçtiğimiz bu vakte ”bir gün” denir. Bilim adamları vakti kesinlikle olarak ölçmek amaçlı yıldızları kullanırlar. Gözlem evlerde, ”astronomik saat” olarak bilinen bir edevat yer alır. Astronomik gün, tespit edecek bir yıldızın, tespit edecek bir notadan geçmesiyle başlar ve benzer noktadan 2. geçişinde biter. İnsan, bugünü saatlere, saati dakikalara, dakikaları saniyelere bölerek bir astronomik günün tam uzunluğunu tespit edilmiştir. Bunun Için yönelik bir astronomik gün, 23 saat 56 dk ve 4.09 saniye sürer. Fakat gündelik kullanım amaçlı bu şekilde bir süre bölümlemesi birçok güçlük çıkarır. Bu sebeple 24 saatten meydana gelen bir gün tespit edilip, 4 senede bir Şubat ayına bir gün ekleyerek meydana çıkan zaman farkını kapatırız.
İlk vatandaşlar güneşin doğuşu ile batışı içinde geçtiğimiz vakitten meydana gelen bir günden yararlanıyolardı ve gece geçtiğimiz vakti hesaba katmıyolardı. Eskiyen Yunanlılar amaçlı bir gün, güneşin batışından başlayıp sonrası günkü güneş batışına civarı geçtiğimiz süreydi. Eskiyen Romalılar amaçlı ise gün, gece yarısından başlayıp önümüzdeki gece yarısına kadar sürerdi. İnsanlar saati buluş etmeden öncesinde gündüz ve geceyi onikişer eşdeğer bölüme ayırıyolardı. Ama bu bölümleme, mevsimlere yönelik gündüz ve gecenin uzunluklarının değişmesi sebebinden birçok sıkıntı çıkarıyordu.
Son Zamanlarda, tüm yeryüzünde 24 saatten meydana gelen ve Eskiyen Romalılar’ın yaptığı benzeri gece yarısından başlayıp önümüzdeki gece yarısında biten zaman, bir gün olarak onay ediliyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.