4,5G’de bedava geçiş amaçlı nihai 3,5 ay


4,5G’de bedava geçiş amaçlı nihai 3,5 ay

Telekomünikasyon, İnternet ve Bilgi Teknolojileri Derneği (TEDER) Başkanı Serhat Özeren, yüksek taşınabilir web hızı imkanı sunan 4,5G teknolojisinde SIM kart değişiminin bu senenin sonuna civarı bedava olacağını ifade ederek, “1 Ocakta 2017 itibarıyla ise operatörler tercihlerine yönelik SIM kart değişimini ücretlendirebilecek” diye konuştu.
Özeren yaptığı bildiride, 4,5G teknolojisine 1 Nisan itibarıyla geçildiğini hatırladarak, Türkiye’de 73,6 milyon taşınabilir aboneden 38,6 milyonunun yüksek taşınabilir web hızı ve daha çok veri kapasitesi sunan 4,5G’yi seçtiğini söyledi.
Bilişim piyasasının 2003’ten bu yana her yıl stabil bir şeklide büyüdüğüne dikkati çeken Özeren, “Mobil cihazların çoğunlukla 9 yıl üstü bireyler aracılığıyla kullanıldığı varsayımından hareketle 0-9 yıl nüfus ve Makineler arası kontakt (M2M) kullanıcıları haricinde olmak üzere taşınabilir penetrasyon oranı yüzde 106 olarak gerçekleşti” diye konuştu.
Özeren, 1 Nisan 2016’da başlayan 4,5G hizmeti amaçlı aleti ve SIM kartı uyumlu meydana gelen etkin abone sayısının haziran sonu itibarıyla 13 milyon 256 bin 457 meydana geldiğini ifade ederek, 4,5G uyumlu cihaz sayısının ise 20 milyon 72 bini aştığını kaydetti.
Mobil haberleşme hızını 3G’ye yönelik 10 kat artıran bu teknolojiden yararlanmanın en mühim koşullarından meydana gelen SIM kart değişiminin operatörler aracılığıyla sezon sonuna civarı bedava gerçekleştirileceğini ifade eden Özeren, “1 Ocakta 2017 itibarıyla ise operatörler tercihlerine yönelik SIM kart değişimini ücretlendirebilecek. Bu sebeple aboneler, SIM kartlarını bedava değiştirmek amaçlı ivedî etsin” değerlendirmesinde yer aldı.

b-497636-sohbet_giriş

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.