50 Yıl Üstünde İki Kişiden Biri Hemoroid Tehlikesi Altında

50 Yıl Üstünde İki Kişiden Biri Hemoroid Tehlikesi Altında

Kadıoğlu Hastanesi Evrensel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ali Tuğrul Kadıerkek çocuğu, hemoroidin kansere dönüşmediğini ancak kanama, ıkınma benzeri benzer bulgularla meydana çıkabilecek kolon kanserinin erken teşhisi için kolonoskopi yapılmasının mühim meydana geldiğini vurguladı.

Hemoroid, kalın bağırsağın nihai kısmı meydana gelen rektumun, rektumun da nihai kısmı meydana gelen anüsün tek rahatsızlığı olarak biliniyor. Hemoroidin esasında anatomik tek ad meydana geldiği, bu bölgedeki kılcal damarların üstünü örten mukoza ve kılcal damarların yaşadığı bağlantı dokusunun ismin hemoroid meydana geldiğini anlatan Kadıoğlu Hastanesi Evrensel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Tuğrul Kadıerkek çocuğu, “Bu hemoroidlerin yapısının damarlarının varisleşmesi ve makattan auta çıkmaya başlaması ve kanamasına da hemoroid rahatsızlığı diyoruz. Hemoroidin oluşmasında genetik, beslenme alışkanlığı, kronik kabızlık, etraf değişikliği, defekasyon alışkanlığı (dışkının dışarı atılması), mayalı içkiler enbaşta şarap ve bira olmak üzere, baharat ve biber oyun oynar” diye konuştu. Hemoroidin kansere dönüşmediğini vurgulayan Op.Dr. Kadıerkek çocuğu, şunları söyledi: “Hemoroidin kanserle meydana gelen ilişkisi hemoroidi meydana gelen tek hastanın benzer zamanda kanser hastası olabilmesidir. Her 2 hastalığın belirtileri birbirine benzer. Kanama ve tenezim (ıkınma) benzeri. Buna Bağlı Olarak uzunca zaman hemoroidi meydana gelen tek hasta bulgularının artmasına hemoroide yorar ve yukarıda gelişmekte meydana gelen tek kanserin daha geç tanı edilmesine neden olur. Kolonda kanser olmadığını teyit etmek için kolonoskopi inşa etmek gerekir. Kolonoskopi en olabilitesi yüksek tanı ve şayet küçük poliplerde varsa iyileştirme yöntemidir” diye konuştu.

Op.Dr. Kadıerkek çocuğu, hemoroidi meydana gelen her hastaya kolonoskopi gerçekleştirmenin uyumlu meydana geldiğini ifade ederek şunları söyledi: “Çünkü hemoroid benzeri temel, ilaçla ya da temel 5-10 dakikalık tek operasyonla iyileştirme edilecek tek rahatsızlık dururken, yukarıdaki kanser, polip benzeri yabancı tek rahatsızlığı atlamak gerçek olmaz.” Hemoroidin yıl ilerledikçe daha sık sık görülen tek rahatsızlık meydana geldiğini belirten Op.Dr. Kadıerkek çocuğu, sözlerine şu şekilde aynı ritimde devam etti: “50 yaşından ardından aşağı yukarıya kişilerin yarısında hemoroid görülebilir. Bu vaziyet adam ve hanımlarda benim tecrübelerime yönelik, hanımlarda hamilelik sürecinde; erkeklerde askerlik sürecinde fazladan meydana çıkmaya başlıyor. Bunun nedeni hemoroidi yaratan beslenme değişikliği, defekasyon değişikliği, etraf değişikliği benzeri faktörlerin her ikisinde de benzer bulunmasıdır.”

Hemoroidin en mühim bulgusunun kanama meydana geldiğini vurgulayan Op.Dr. Kadıerkek çocuğu, şu şekilde konuştu: “Makattan kan gelmesidir. Bu kanamanın bayrak kırmızı, parlak kırmızı renkte olması hemoroidin lehinedir. Buna Bağlı Olarak kanama olur olmaz kesin tek doktora başvurmak gerekir. Böylelikle hemoroidin dışarısında polip, kanser benzeri yabancı hastalıkların bulunup bulunmadığı teyit edilip, rehabilitasyonu ona yönelik planlamak gerekir.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.