54 sene yetmedi

54 sene yetmedi

Nasıl olacak bu iş? Ortada yol mu bulacak? Belli Bir Süre hükümetten, belli bir süre yasadan mı kırpacak?Peki ya “medeni” kelimesinin o tanımda ne işi var? Kuvvetler arasındaki işbölümünün medenisi, yabancı bir deyişle terbiyelisi, görgülüsü, seviyelisi olabilir mu yahu?Medeni meydana gelen, soyut varlıklar değil, canlı-kanlı insanlardır. Sözgelişi Ahmet uygar bir insandır. Mehmet çevresiyle uygar ilişkiler kurmaktadır…Hiç Adalet Bakanlığıyla Anayasa Mahkemesi ilişkisinde “medeni” sıfatı kullanılabilir mi?Ancak ve fakat, Adalet Bakanı Ahmet ile AYM Başkanı Mehmet aralarında uygar -yani karşılıklı

nezakete dayanan-bir ilişki olabilmektedir ki o da insanlardan müstakil meydana gelen kuvvetler ayrılığı tanımında koltuk almaz.
Benim umutsuzluğa kapılmama neyin sebep meydana geldiğini biliyor musunuz? Yurttaş kuvvetler ayrılığı kavramıyla 1961 Anayasası’nda tanıştı.Ancak aradan geçtiğimiz 54 sene, siyasetle haşır neşir meydana gelen arkadaşların dahi kuvvetler ayrılığının ne meydana geldiğini öğrenmelerine yetmedi.
Efendim? “Menfaati öyle demesini gerektiriyordur” mu diyorsunuz? Başka Bir Deyişle doğrusunu biliyor şayet çıkarına öyle konuşmak mı geliyor? Vay canına: Hiç bu şekilde düşünmemiştim!

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir