Adam Benzeri Adam; İnsan Benzeri İnsan Olmak

Adam Benzeri Adam; İnsan Benzeri İnsan Olmak

Bu “adam olmak” deyimi adeta yalnızca erkeklerin kastedildiği bir tanımlama benzeri görünse de bayan erkek ayırmadan insan benzeri insan olabilmek vurgulanmaktadır esasında. Erkek olmanın birinci koşulu, insan olmaktır. İnsan olmanın pozitif değerlerini özünde toplamak, İnsana yakışanı yapabilmektir.
Adam benzeri erkek olmak insan olmanın bütün değerlerini kendinde barındırmak bütün toplumlarda, inanç sistemlerinde çeşitli beklentileri anlamak amaçlı kullanılmıştır
“Adam erkek çocuğuna erkek çocuğum sen erkek olmayacaksın dermiş oğlan gözünün altını üstü yırtıp kaymakam olmuş ve doğduğu kasabaya atanmış önce iş olarak ta babasının getirilmesini emretmiş karakoldan gidip adamı apar topar getirmişler. Oğul; babasına bak ben ne oldum dercesine baba bak bana erkek olmazsın derdim kaymakam oldum demiş. Baba; erkek çocuk ben sana kaymakam olamazsın demedim ki, Baksana babanı ayağına çağırıyorsun ve halen erkek olamadığını gösteriyorsun Erkek olsan babana sen gelir elini öper hürmet sunardın zorlukla babanı karşına dikmezdin demiş…”
Yıllar öncesinde dinlediğim belki birçoklarınızın da bildiği bu hikâyeyi bir daha dinlediğimde bu sayımızdaki makalemi bu konuyla alakalı yazmaya hüküm verdim.
Bu “adam olmak” deyimi adeta yalnızca erkeklerin kastedildiği bir tanımlama benzeri görünse de Bayan erkek ayırmadan insan benzeri insan olabilmek vurgulanmaktadır esasında. Erkek olmanın birinci koşulu, insan olmaktır. İnsan olmanın pozitif değerlerini özünde toplamak, İnsana yakışanı yapabilmektir.
Adam benzeri erkek olmak insan olmanın bütün değerlerini kendinde barındırmak bütün toplumlarda, inanç sistemlerinde çeşitli beklentileri anlamak amaçlı kullanılmıştır. Bizim inancımızda ise Allah, öbür insanlara ne türlü davranılması gerektiğini Kuran’da bildirmiştir ve Allah’a karşı duyulan sorumluluk, öbür insanlara karşı da en adil, en gerçek, en dürüst tutumun gösterilmesini sağlayacağı anlatılmıştır. Bu konudaki. Ayetlerde, inananların bu istikametteki bakış açısı tarif edilmiştir. Ayetlerden anlaşılan dindar kişilerin öbür insanlardan yardım umma, onlardan cevap bekleme benzeri bir tavırları olmaması gerektiği, kendilerine verilen bir mevki ya da mevkiden ötürü şımarmamaları, ne de içerisinde yer aldıkları kolay değil vaziyetten ötürü ümitsizliğe kapılmamaları halinde tanımlamaları görmekteyiz.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.