Aile Cinayetlerine “Sosyal Dayanak Hizmetli” Çözüm Getirilecek!

Aile Cinayetlerine “Sosyal Dayanak Hizmetli” Çözüm Getirilecek!

Aile ve Toplumsal Araştırmalar (ASAGEM)Genel Müdürü Ayşen Gürcan, ailenin arasında bulunduğu sıkıntılara yaşamsal dokuya uyumlu analiz eder üretmede aile dayanak hizmetleri anlayışının yerleşmesi gerektiğini ifade ederek, “Aile hayatını muhafaza etmek, destek vermek ve meselelerinin çözümüne destekçi olmak amacıyla aile bireylerine karşı koruma amaçlı, önleyici, eğitici, iyileştirme ve rehabilite edici hizmetlerin yanında rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini de içerir aile toplumsal dayanak merkezleri bu problemi çözmede başlıca otomobil olacaktır”dedi.

Aile cinayetlerine ilişkili olarak AA muhabirinin suallerini cevaplayan Gürcan, insaniyet suçu meydana gelen cinayetlerin maalesef, bütün toplumlarda ve bütün dönemlerde görülen bir olgu meydana geldiğini ifade etti. Cinayetlerin aile içinden yaşanmasının acıyı hepten katladığına dair Gürcan, aile cinayetlerinin yalnızca günümüzün problemi olmadığını, her dönemde görüldüğünü ifade etti.

Basın yayım uzuvlarının onay edip, olayların üstüne gitmeye başlamasıyla aile cinayetlerinin hepten görünür olmaya başladığını söyleyen Gürcan, şunları kaydetti;

Ancak hakikaten bir yükseliş var mı sualine, adliyeye yansımış, girişim ve cinayet oranlarına baktığımızda senelere yönelik istatistiksel açıdan manalı bir farklılık görülmüyor. 2005-2008 seneleri aralarında Adalet Bakanlığı’na ilişkili 134 Zor Hüküm Savcılık kayıtlarına yönelik 2005’de girişim 215 meydana gelen cinayet sayısı 2008’de 255 olarak işlem görmüş. Yükseliş oranı kaba ev cinayetleri oranında 100 binde 2 olarak meydana çıkıyor.

Ancak bu vaziyet bunun artmayacağının da bir garantisi değil. Buna Bağlı Olarak bizim vakanın sayısal verilerinden harekete geçmemizden ziyade, vakanın vahametini dikkate alarak harekete geçmemiz gerekir

Aile arasında riziko altında insanlar amacıyla arzu eder bayan, arzu eder genç, arzu eder ihtiyar, arzu eder engelli olsun bir savunma yazılımı uygulamaya başlanmasını da mühim bir adımdır olarak değerlendiren Gürcan, Türkiye’nin bu evreleri çoktan geçtiğini ifade etti.

Toplumsal olumsuzlukların niceliği-istatistiği olmaz, bir olay dahi üstüne gidilmesi gerekli olan bir olaydır”diyen Gürcan, ailelerin hukuksal hakları, yapmaları gerekenler dair bilgilendirilmesi gerektiğini altını çizdi. Aile içi kuvvet konusunda müessese personelinin bilgilendirilmesi amacıyla eğitimler verildiğini hatırladan Gürcan, aile içi kuvvet ve cinayetlerin önlenebilmesi amacıyla bununla birlikte yepyeni dayanak hizmetlerine ihtiyaç bulunduğuna dikkati çekti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.