Aile hekimlerine 30 saat nöbet sınırı

Aile hekimlerine 30 saat nöbet sınırı

Aile hekimlerinin nöbetine ilişkili olarak tasarılama, aile hekimliği uygulamasında aksamaya sokak açmayacak biçimde ifade edilecek ve hafta içi sekizer saat, hafta sonu ise onaltı saatten fazla olmamak üzere haftalık toplamında 30 saatten fazla nöbet tutturulamayacak.

Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinde Değişim Yapılmasına Konusunda Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik değişikliğiyle öğrenim, aile sıhhati merkezinde ya da ünitesinde, tıpta ihtisas mevzuatında belirlenmiş sorumluluğu çerçevesinde, asistanlarca getirilen aile hekimliği hizmetlerini ve bu çalışanların eğitimlerini koordine eden, öğretim azasi, öğrenim görevlisi ve başasistan benzeri tıpta ihtisas mevzuatına göre öğrenim vermeye görevli bireyler yapabilecek.

Eğitim aile hekimliği birimleri, eğiticinin gözetim ve koordinasyonunda, aile hekimliği hizmeti verici bir asistan ile en az bir aile sıhhati elemanından oluşacak.

Eğitim aile sıhhati merkezi, eğiticinin gözetim ve koordinasyonunda, bir ya da çok sayıda asistan ile aile sıhhati elemanlarınca aile hekimliği hizmetinin verildiği ve tamamı öğrenim aile hekimliği birimlerinden meydana gelen sıhhat kuruluşları olacak.

Toplum sıhhati merkezi, kısmında hayatını sürdüren toplumun sıhhatini muhafaza etmek ve geliştirmek kasıtıyla sıhhatle alakalı riziko ve sıkıntıları tespit eden, bunlarla alakalı düzeltici ve önleyici etkinlikleri gerçekleştiren, birinci basamak koruma amaçlı, iyileştirici ve rehabilite edici sıhhat hizmetlerini koordine eden ve bu hizmetlerin etkin ve randımanlı bir biçimde sunulmasını takip edilen, değerlendiren, denetleyen ve savunan, kısmında yer alan sıhhat kuruluşlarıyla öbür müessese ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu imkanı sunan sıhhat kuruluşları halinde olacak.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.