Ailenin sosyo-demografik özellikleri

Ailenin sosyo-demografik özellikleri

Anne-babanın kültürel farklılıkları, toplumsal dershane farklılıkları, öğrenim hali ve meslekleri, yaşları, aile içi ilişkiler ve çevreyle toplumsal ilişkileri, çocuğun cinsiyeti, yaşı, doğuş sırası, ailedeki genç sayısı, ailenin sosyo-ekonomik hali ve aileyle beraber hayatını sürdüren öbür bireylerin varlığı, ailenin genç yetiştirme tutumlarını etkilemektedir.

Yapılan çalışmalar, anne baba tutumlarının yaşanılan bölgeye yönelik değiştiğini işaret etmektedir. Kırsal bölgedeki anne babaların şehirsel bölgedeki anne babalara yönelik ek olarak koruma amaçlı ve ek olarak katı/sert tertip tutumlarını benimsedikleri, şehirde hayatını sürdüren anne babaların kırsal bölgedekilere yönelik ek olarak demokratik bir tutuma sahip oldukları belirlenmiştir.

Anne babaların öğrenim hali tutumlar üstünde gösterişli bir faktördür. Yapılmış Olan araştırmalara yönelik, ilköğrenim mezunu meydana gelen anne ve baba ile yüksek okul mezunu meydana gelen ebeveynin çocuklarına uyguladıkları tutumlarının çeşitlilik göstermesi olasılığı vardır. Anne babaların öğrenim seviyeyi arttıkça, çocuklarına karşın ek olarak demokratik davranışlar sergiledikleri ve eğitimli anne babaların öğrenim almamış anne babalara nispeten bebeklerinin gelişimlerini manaya ile ilgili ek olarak profesyonel oldukları bulunmuştur.

Anne babanın ge

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.