“Akıllı İlaçlar” Kanser Rehabilitasyonunda Umut Veriyor

“Akıllı İlaçlar” Kanser Rehabilitasyonunda Umut Veriyor

Bilim adamları kanserin çaresini bulmak amaçlı cabalıyor.

İşte bu çabanın bir ürünü de “akıllı ilaçlar…”

Artık belli kanser türlerinde bu ilaçlar kullanılıyor ve oldukça başarılı neticeler elde ediliyor.

Günümüz tıp dünyasının en mühim denetim çalışmaları kanserin teşhis ve rehabilitasyonu amaçlı gerçekleştiriliyor.

Özellikle 2000’li senelerin başından bu yana hızlanan bu çalışmalarda mühim bir mertebeye gelindi: Kanserleşmenin temelindeki farklılıklar yer aldı.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Profesyonel. Dr. Yeşim Eralp, “Bu farklılıklar esasında tedavi amaçlı bir hedef oluşturdu. Şimdi kanserle alakalı bu arge çalışmalarının kocaman bir bölümünü bu moleküler mekanizmaları yok etme yöntemine gerçek gittiğini görüyoruz.” dedi.

Bu bilgiden yola çıkılarak geliştirilen zeki ilaçlar hem bir hastalara hem bir de hekimlere ümit veriyor. Zeki ilaçların en kocaman özelliği yalnızca kanserli hücreyi hedef alması, normal hücrelere kayıp vermemesi..

Eralp, “Yan tesirleri ek olarak az kemoterapi benzeri olmayan kanserin temelini hedef alan ilaçlar.Onun amaçlı de adı zeki ilaçlar”. Bu ilaçlar şu an amaçlı belli kanser türlerinde belli bir grup hasta kişi amaçlı kullanılabiliyor.” dedi.

Yeşim Eralp, “Meme kanseri, akciğer kanseri yumurtalık kanseri bağırsak kanserleri bunların en başında bulunuyor.”Gerçekten hedefi meydana gelen gerçek hasta kişi gurubuna uyguluyorsak hastalarımızda sağkalım bahtını artırabiliyoruz. Nihai derece pozitif neticeler alabiliyoruz.” dedi.

Profesyonel.Dr. Yeşim Eralp’in mühim bir ikazı var; “Kendimizi tanıyalım bunun dışarısında bizde meydana gelen en basit bir değişikliğin üzerine gidelim. //bulguların üzerine ehemmiyetle gidelim bir hekime gidelim. Ve bilime güvenelim.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.