Alkollü otomobil kullanmanın cezası nedir ile ilgili yararlı bilgiler


Alkollü otomobil kullanmanın cezası nedir ile ilgili yararlı bilgiler

2918 Sayılabilir Karayolları Trafik Yasasının 48/5 maddesinde içkili otomobil kullananlar hakkında; Sarı Taksi, dolmuş, minibüs otobüs, kamyon ve cazip benzeri ticari hedefle yük ve seyahat taşımacılığı yapan sürücüler ile resmi otomobil sürücülerinin içkili, öbür otomobil sürücülerinin ise kanlarındaki içki miktarının 0.50 promilin üzerinde otomobil kullanan kişilerin sürücü belgesine el konulması gerektiğini belirtmektedir.
Alkolden ötürü edinilen sürücü belgeleri ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığının 15.11.2001 tarihindeki 0214 sayılabilir genelgesinde anlatılan şu hususlar uygulanmaktadır. 1.kez içkili otomobil kullanmaktan ötürü edinilen sürücü belgeleri ofis amirliğimizde (3) ay zaman ile muhafaza edilmektedir. 2.Kez içkili otomobil kullanmaktan ötürü edinilen sürücü belgeleri bu suçun benzer yıl içinde işlenip işlenmediği dikkate alınmadan ( 1 )yıl zaman ile muhafaza edilmektedir. 3.Kez içkili otomobil kullanmaktan ötürü geriye edinilen sürücü belgeleri yakalayan birim aracılığıyla Mahkemeye hemen sevk edilmekte ve mahkeme kararına yönelik davranış edilmektedir. Mahkeme bu durumda meydana gelen sürücü vesikalarına çoğunlukla (5)yıl zaman ile hüküm vermektedir.
Sürücü belgesine 1 ya da 2 defa el konulan kişilerin sürücü belgeleri geri iade edilirken PC denetimi inşa edilerek diğer tek suçu mevcut olmayan kişilerin sürücü belgeleri geri iade edilir. 3 defa sürücü belgesinin geriye alındığı saptama edilen kişilerle ilgili olarak yeniden 2918 sayılabilir K.T. Yasanında belirtilen;Sürücü belgelerinin 3.kez alındığı saptama edilenlerin psiko-teknik ölçümlendirme ve psikiyatri muayenesi ardından hali uyumlu olanlara belgeleri geri iade edileceğinin belirtilmesi nedeni ile psiko-teknik değerlendirmeye elbet tutulmaktadırlar.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.