Ani şok ve bunalım lösemiyi tetikliyor

Ani şok ve bunalım lösemiyi tetikliyor

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Idare Heyeti Başkanı Dr. Kudretli Ezer, lösemiye sokak açan unsurların aralarında son günlerde gittikçe ehemmiyet galip gelen ruhsal faktörlerin de göz önüne alınması gerektiğini ifade ederek, “Özellikle çocuklarda meydana çıkan anlık şoklar, kocaman üzüntüler, fazla kıskançlıklar, depresyonlar lösemi benzeri hastalıkları tetikleyen faktörlerdir” diye konuştu.

Ezer, AA muhabirine yaptığı bildiride, kan rahatsızlığı durumda olan löseminin, kan hücresinin yapım yeri kemik iliğinde meydana çıktığını söyledi.

Löseminin pekçok biçimde kendisini belli ettiğini ifade eden Ezer, “Nedensiz burun ve diş eti kanamaları, deri altında noktasal kanamalar, nedensiz morluklar, lenf bezleri, karaciğer ve dalakta

büyüme, kansızlığa ilişkili halsizlik, yorgunluk ve solukluk, bacak kemiklerinde ağrı, görme bozuklukları ve baş ağrısı, löseminin en fazla görülen belirtileridir” diye konuştu.

Ezer, löseminin her yaşta görülmekle beraber en sık sık 1-8 yaşlarında meydana çıktığını ortaya koydu.

Ezer, kanserden korunmak amaçlı bilhassa yüklü işınım yayan gsm telefonları, tabletler, PC ve televizyonun olası olduğunca az kullanılması gerektiğine işaret etti.

Çocukların da dünyaya geldikleri andan bu yana tüm yaşamlarında kanser yapabilen tüm zararlılardan uzaklaştırılması gerektiğini aktaran Ezer, “Özellikle çocuklarda meydana çıkan anlık şoklar, kocaman üzüntüler, fazla kıskançlıklar ve depresyonlar lösemi benzeri hastalıkları tetikleyen faktörlerdir” diye konuştu.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.