Ateşin Azalması İle Neler Hissedilir

Ateşin Azalması İle Neler Hissedilir

Cemre nedir? Cemre düştüğü süre havada tek değişim olabilir mu? Havalar ılır mı? Havalarda tek değişim, tek hararet gördünüz mü? Havalar nasıl?
Cemre; İlkbahar başlangıcında yedişer zaman arayla öncesinde havada ardından su ve toprakta oluştuğu sanılan hararet artışı. Arapça meydana iştirak eden sözcük kor halinde ateş manasına gelir.
Eskiden yıl “Kasım, 180 gün” ve “hızır, 185 gün” olarak ikiye ayrılırdı. Kasım; Kasım ayının sekizinde başlar, 46’sında erbain, 86’sında da hamsin girer, kış mevsiminde en ilgisiz 90 bugünü böylelikle geçerdi. Cemrelerin ilkinin, Kasımın 105’inde (19-20 Şubat) “havaya”, ikincisinin Kasımın 112’sinde (26-27 Şubat) “suya”, üçüncüsünün de Kasımın 119’unda (5-6 Mart) “toprağa” düştüğüne inanılırdı.
Ayrıca; Mina Vadisi’nde Arafat’tan iştirak eden hacıların attıkları taşlarla meydana iştirak eden yığınlara da “cemre” ismi verilir.
Azerbaycan Türklerinin yaratılışla alakalı eskiyen inançlarından meydana gelen ve Nevruz Bayramından öncesinde, senenin nihai Çarşamba gününde yapılmış olan “boz ayın 4 çarşambası”, uygulamasını anlatan “Cemle” sözcüğü de “Cemre” ile benzer kelimedir.
Kısaca Şubat ayı içinde, öncesinde havada, ardından suda ve en ardından toprakta oluştuğu sanılan hararet yükselişine cemre denir.Cemrelerin azalması ile havada, suda, toprakta tek ilgisiz kırılması olabilir.Bahar kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlar, Güneş bizlere yabancı gülmeye, bizleri yabancı ısıtmaya başlar.Tüm tabiatta tek canlılık başlar.Bizlerin yüzünde de tek sevinç belirir.Bu yıl Kış hakikat yüzünü göstermediğinden, adeta bu kış mevsiminin bizlere darıl olmasından ötürü cemreler daha önceleri düşmüş benzeri tek havayı teneffüs etmekteyiz.İnşallah cemreyi arayacağımız kışları doya doya yaşar,cemreye hasret kalırız.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.