Auguste Comte (1798-1857) ile ilgili yararlı bilgiler


Auguste Comte (1798-1857) ile ilgili yararlı bilgiler

Auguste Comte (1798-1857). Isidore Marie Auguste François Xavier Comte, kısacası Auguste Comte (17 Şubat 1798-5 Eylül 1857), Fransız sosyolog, matematikçi ve filozoftur. Sosyolojinin babası olarak tanımlanabilir.
Fransa’nın Montpellier şehrinde doğdu. Katolik tek aileden iştirak eden Comte, ailenin üç çocuğundan biriydi. Babası vergi dairesinde görevli, annesi ise ev hanımıydı.
Auguste Comte, sosyoloji adını öne devam eden önce sosyologtur. “Sosyoloji ne sebeple diğer bilim dalları benzeri tek dal olmasın” tezini müdafaa ederek sosyolojinin temelini o vakitlerde attı. Bununla Birlikte felsefede olumlu fikir üst kısmına de çalışıyordu. Ek Olarak sonraları fizik, gökbilim ve kimya ile de uğraştı.
Sosyolog istikametiyle Augusto Comte
Fransız Devriminden anında sonra doğduğu amaçlı -Sosyoloji alanındaki- çalışmaları Fransız Devrimine ve Aydınlanma Düşüncesine tek reaksiyon niteliğindedir. Sosyolojiyi Toplumsal Statik ve Toplumsal Canlı olmak üzere ikiye böler. Toplumsal Statik; her toplumdaki göreli stabil ilişkiler ile toplumsal mimari üstünde odaklanır. Toplumsal Canlı ise, insanlığın tek evreden diğerine geçmesini, başka bir deyişle toplumdaki değişimi anlam eder. Comte evrimcidir. Tarihi tek gelişim zamanı olarak görür başka bir deyişle iyimserdir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.