AYRICALIK HISSI VERICI MALLAR

AYRICALIK HISSI VERICI MALLAR

Kapıdaki bir memur bir takım vatandaşları içeriye almıyor, aldıklarına da adeta orada ücret harcamak onlara verilmiş kocaman bir lütufmuş benzeri davranıyor. Sırada bekleyenlerde o kadar baskı yaratıyor ki bu, nihayetinde “başarıp” içeri girenlerin hayli rahatladıklarını gördüm. Hele bir de içeride ücret harcayabilirlerse kişilerin mutluluğu katlanarak artıyordu.
Bir yanda Lido’nun önünde pahalı olmayan bilet bulacakları amaçlı mutlulukla bekleyen insanlar, birden çok hamle ötede ise bir çantaya en azından on Lido bileti civarı ücret sunmak amaçlı bekleyen insanlar…
İki grup da heyecanlı ve kullanımı başarmanın azmiyle dolmuşlar.
Üzerinde düşünüp kritik bir netice sunmaya uğraşırsanız iki grubun da tutumları rasyonel değil. bir yanda ürününü yıllardır pek değiştirmeyen bir lüks mağazası var, öbür tarafta şov zihniyeti yıllardır değişmeyen eskimeye başlamış bir gösteri takımı. İkisi de heyecanlı tüketiciler yaratmayı başarmışlar ve üretim-tüketim zamanı kesintiye uğramadan sürüyor.
Son uygun fiyat kriz, kapitalizmin bir miladı oluyor. Basit gereksinimler dışarısında üretimleri olanlar fena darbeler yerken tutum biçimlerini değiştirmeye başladılar. Lüksün tanımını bir daha inşa etmek ve mallara bir imtiyaz damgası vurmak amaçlı özel mücadele verildi. Bunu Vertu telefonunun Londra yakınlarındaki üretim merkezinde de gördüm, Paris’te de sokaklarda benzer mücadele var.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.