Bebeğiniz Kadın Karnındayken Hangi Sesleri Duyar ile ilgili yararlı bilgiler

Bebeğiniz Kadın Karnındayken Hangi Sesleri Duyar ile ilgili yararlı bilgiler

Anne karnındaki bebeğin kulağı son şeklini hamileliğin 24.haftasında almasına nazaran, fetüs sesleri 16.haftada duymaya başlar.
Bebek kadın karnında iken farklı seslerle çevrilidir. Annenin kan dolaşım sesi, annenin bağırsak ve mide sesleri benzeri. Ama bebeğin önce ve en fazla duyduğu, kendisini en fazla etkileyen ses, annenin kalp atım sesidir. Onun amaçlı çoğu süre doğum esnasında ardından çocuk sinirlenip ağladığında, annesi kucağına alır ve kafasını göğsüne dayadığında o çocuk sakinleşip susar. Bunun nedeni rahim (döl yatağı) içerisindeyken alışık meydana geldiği sesi duymasıdır. Kulağını annesinin göğsüne dayadığında annesinin kalp atım sesini duyar.
1973 senesinde yapılmış olan tek çalışmada anne adaylarımız, sağlak veya solak olsa da bebeklerini kucaklarına alınca sol taraflarında (kalbin bölgesi) taşırlar.
Yıllar içinde yapılmış olan çalışmalar bebeğin harici ortamdaki sesleri duyduğunu da göstermiştir. Sözgelimi kadın karnındaki çocuk müzik sesini duyabilir ve tepki gösterebilir. Müzik sesi yüksekse bebeğin kalp atışı hızlanabilir. Yüksek ve gürültülü sesler bebeği sinirlendirebileceği benzeri, uslu ve klasik slow müzikler bebeği sakinleştirebilir.
Başka tek iş göstermiştir ki, doğum esnasında ardından bebekler, doğum esnasında öncesinde kadın rahmindeyken dinlemeye alıştıkları müziği doğum esnasında ardından dinlediklerinde o müziği ayırt edebilir. Pür uyarı kesilir veya gevşeyip uykuya dalabilirler.
Şimdi karnındaki bebeğinizin sizi ve harici sesleri duyabileceğini öğrendikten ardından neler yapabilirsiniz?
Bebeğinizle sık konuşup uslu tek sesle ezgi söyleyebilirsiniz. Bebeğiniz karnınızdayken sesinizi duymaya alışırsa, doğum esnasında ardından sesinizi ek olarak sıkı dinler ve direktiflerinize ek olarak sıkı itaat eder.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.