Bebeğinizle İlgili Heyecan Ettiğiniz Herşey!

Bebeğinizle İlgili Heyecan Ettiğiniz Herşey!

İnsan yavrusu dünyanın en duyarlı canlısıdır. Zaman geliyor olacak koca vatandaşlar olacaklar ama onları yetişkinliğe hazırlamak, muhafaza etmek, kollamak hepimizin en mühim vazifesidir. Bu yolculukta küçük veya kocaman tek takım meselelerle karşılaşmamız kaçınılmazdır.

En kımetli varlığımız meydana gelen çocuğumuzun sıhhat meselelerini her süre en gerçek biçimde çözümlememiz lazımdır. Yanlış uygulamak veya onun sıhhatini riske atmak benzeri tek bahtımız yok. Amacım bu şuurla çocuklarımızın sıhhat meselelerine yaklaşmak ve çağdaş tıp bilimini en güzel biçimde izleyerek bütün yeniliklerden yararlanmaktır.

Doğumdan yetişkinliğe çocuklarımızın sıhhatli gelişme izlemleri ve bütün sıhhat sorunlarında emin sıhhat hizmeti vermektir.

Anne Sütüyle Beslenen Bebeğin Suya İhtiyacı Var mı?

İlk 6 ay yalnızca kadın sütüyle beslenen bebeğin, çok ateş gibi günlerde dahi suya ihtiyacı yoktur. Zira bütün gıda ve sıvı/akışkan gereksinimini kadın sütünden giderir. Bununla Birlikte, kadın sütü dışarısında rastgele tek sıvıyla midesini lüzumsuz yere işgal etmek, ne civarı hijyene uyarı edilse de mikrop kapmasına ne amaçla olmak istemeyiz. Tabiki, emziren kadın bizzat bol bol sıvı/akışkan almaya uyarı etmelidir

Yürüteç Yararlı mı, Zarar Veren mı?

Anne babalar, bazen bebeğin yürümesini kolaylaştıracağına inanarak, bazen de onun hoşça zaman geçirip eğlenmesi amaçlı yürüteç alıyorlar. Evet, hakikaten de bebekler yürüteçte güzel süre geçirebilirler, ancak doktorunuza danıştığında bunu onaylamadığını göreceksiniz.

Yürütecin, sanılanın aksine, yürümeyi kolaylaştırıcı değil engelleyici tesiri vardır. Zira rahatlıkla davranış yeteneği galip gelen bebek, bizzat gayret harcamaya gerek duymayacak, yürüme denemelerinden vazgeçebilecektir.

Üstelik yürüteçte; yürüme amaçlı bilhassa mühim meydana gelen kalça ve üst bacak adaleleri değil, aşağı bacak adaleleri çalışmaktadır. Bununla Birlikte, bebeğin takılıp düşme, eskiden erişemediği tehlikelere ulaşma rizikosu vardır. Bebeğin emeklemesi, yerde yuvarlanması onun gelişimi tarafından ek olarak faydalıdır, hazırlıklı olduğunda nasılsa yürüyecektir

Diş Çıkaran Bebekte Ne Benzeri Bulgular Görülür?

Eğer bebeğiniz diş çıkarması beklenen aylarda ise ( çoğunlukla önce diş 4-7 ay arası gelir), çoğu yakınmasını diş çıkarmasına bağlayabilirsiniz. Ama bunların bazen dişle alakalı olmayabileceğini de bilmelisiniz. Diş çıkarmakta meydana gelen tek bebek ağrıdan dolayı keyifsiz, rahatsız olabilmektedir, uykuya dalmakta zorluk çekebilir.

Uykularından ağlayarak uyanabilir. Çoğalmış tükürük salgısı, her bulduğunu ağza götürüp dişetlerini kaşımak istemesi uyarı çekicidir. Diş etleri şiş görünebilir. Bebeğinizin normal iştahı azalacak, belki yalnızca emmek veya sıvı/akışkan gıdalar almak isteyecektir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.