Benjamin Franklin ile ilgili yararlı bilgiler


Benjamin Franklin ile ilgili yararlı bilgiler

17 Ocakta 1706’da, onyedi bebekli bir ailenin erkek çocuğu olarak Amerika’da doğdu. Kalabalık ailesinde, anne babasının evvelki evliliklerinden meydana gelen üvey kardeşleri de vardı. Sabun ve mum imalatçısı meydana gelen babası Josiah Franklin’in onbeşinci, annesi Abiah Franklin’inse sekizinci çocuğuydu. Küçüklüğünde yüzmeyi çok seviyordu ve güzel bir yüzücü olarak bilinmekteydi.
10 yaşında okulunu bırakarak bıçakçılık inşa etmek üzere çıraklığa başladı. Bu konuda çok başarılı olamayacağını anlayıp, 12 yaşında, basımevi yöneten ve liberal bir dergi yayınlayan ağabeyi William Franklin’in yakınında çalışmaya başladı. 1722’de artık 16 yaşındayken, ortada ihtiyar bir bayanın şahsi mektuplarından meydana gelen önce içerik dizisi “Silence Dogood”u yazdı. Ben’in çabuk düşünme mahareti ve kuvvetli vücudu, yayıncılık amaçlı çok uygundu ve çok geçmeden, ülkenin en fazla başarılı yayıncılarından biri oldu. Fakat ağabeyiyle çalışması çok zorlaşmaya başladığında, şirketiyle meydana gelen bütün bağlarını kopardı ve 1723’te Boston’dan bölünmeye hüküm verdi.
New York’a yerleşmeyi düşünmesine nazaran, şehirde yayıncıya gereksinim duyulmaması sebebiyle, Philadelphia’ya gitti. Şehre vardığı önce zaman, onu çok etkileyen Deborah Read’le tanıştı ve ona aşık oldu. 1729’da ortağıyla beraber “Pennsylvania Gazete”i satın aldı ve dergi Benjamin Franklin’in idareninde ülkenin en fazla okunan yayınlarından biri haline geldi. 1730’da Deborah Read’le evlenmesinin sonrasında, nükteli sözleri ve bilgece tavsiyelerine koltuk verdiği ve ismini, Franklin’in yakın dostu pilot John Paul Jones’un vaftiz edildiği savaş gemisi Poor Richard’dan meydan, Poor Richard: An Almanack,(Fukara Richard: Almanak) gazetesini kurdu. Çok fenomen meydana gelen gazetede Franklin’in yayınladığı deyişlerinin ünü günümüze civarı gelmiştir.
1732-1757 seneleri içinde yönetmen koltuğunda yaptığı gazetede Richard Sounders imzasıyla yazılar yazdı. Politika, felsefe, bilim, iş ilişkileri benzeri konuların tartışıldığı Junto isimli bir takım, dışarısında kütüphane, sağlık kurumu ve yangına karşın sigorta şirketi de kurdu. Basımevlerini çoğalttı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.