Besin dopingi ile imtihanda başarıyı yakalayın

Besin dopingi ile imtihanda başarıyı yakalayın

Üniversiteye girişte önce hamle meydana gelen YGS’de başarıyı yakalamak amaçlı bellek ve konsantrasyon dopingi imkanı sunan tek takım besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Uzm. Dyt. Nilay Keçeci imtihan öncesi sıhhat sıkıntılarını önleyen ve başarıyı artıran beslenme tasarısı ile ilgili haber verdi.

Sınava civarı yepyeni tatlara kapalı olun
Doğru ve balanslı beslenme; imtihan esnasında uyarı dağınıklığının engellenmesini, suallerin gerçek okunup anlaşılmasını ve bedende şeker balansını sağlamaktadır. Bunun amaçlı önce bu dönemde yepyeni tatlar denenmemelidir. Bedende tesirleri bilinmediği amaçlı bu vakte civarı tüketilmemiş besinlerden uzak durulmalıdır. Bilhassa gaz muhtevası yüksek brokoli, karnabahar, nohut, barbunya, kuru fasulye benzeri yiyecekler ve gazlı içeceklerin tüketilmesi öneri edilmez. Yeniden çok tuzlu ve şekerli yiyecekler beden balansını negatif etkileyebileceğinden tüketilmemelidir.

Fiziksel ve zihinsel gücün kaynağı kahvaltı
Çocukların fizyolojik aktivitesinden zihinsel algılamasına civarı birçok noktada kahvaltının tesiri büyüktür. Araştırmalar, kahvaltı inşa ederek imtihana giren çocukların yapmayanlara yönelik daha çok muvaffakiyet gösterdiğini meydana koymaktadır. Kahvaltıda çok şeker tüketmek, imtihana girmeden öncesinde şekerin yükselmesine, imtihan anında ise düşmesine ve dikkatinin dağılmasına üstelik tek zaman sonrada uyku halinin başlamasına ne sebeple olabilmektedir. Kahvaltıda peynir, yumurta, domates, salatalık ve tam buğday esmer ekmek tüketilmelidir.

Doğal bellek ilacı balık
Öğle ve akşam öğünlerinde bilhassa fırın, haşlama ya da ızgara olarak balık tüketmek hafızayı işlek tutmayı olanağı sağlar. Haftada en az üç zaman balık tüketilebilir. Besin kıymetini kaybetmemesi amaçlı kızartılmamalıdır. Hekim kontrolünde hüküm verilmişse balık yağı da kullanılabilir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.