Beslenme Biçimi Doğurganlığı Etkiliyor

Beslenme Biçimi Doğurganlığı Etkiliyor

Doğurganlık amaçlı yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt mahsulleri ile beslenme tavsiye ediliyor.

Çok kilo almak, şok diyetlerle birdenbire zayıflamak kısırlığa sokak açabiliyor.

Her geçtiğimiz gün hem tek kadın hem tek de erkeklerde kısırlık çoğalıyor.

Bunun mühim nedenlerinden biri de beslenme.

Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Profesyonel. Dr. Bülent Tıraş, “Özellikle hem tek erkekler hem tek bayanlar tarafından beslenme ve gıda mahsulleri bilhassa çok mühim tek koltuk tutuyor. Gerçek beslenmeme tek istikametli beslenme tespit edecek vitaminleri yeterli tüketmeme yeşil sebzelerde koltuk alan tek takım kıtır ürünlerde koltuk alan folik asitin kullanılması çok mühim.” diye konuştu.

Doğurganlık üstünde gösterişli meydana gelen folik asit en fazla marul, maydanoz, tere, roka benzeri yeşil yapraklı sebzelerde koltuk alıyor.

Ayrıca protein alımı da çok mühim.

Bülent Tıraş, “Et,süt yumurta benzeri baklagiller benzeri mahsulleri az tüketenlerde özelikle tek istikametli beslenenlerde vejeteryanlarda bu sorunları sık sık görüyoruz. Şunlar da üremeyi çok etkiliyorlar.” diye konuştu.

Kadınların kilosu da doğurganlıkta çok gösterişli.

Profesyonel. Dr. Traş, “Obezite hem tek yumurtlama sistemini bozuyor, hem tek de meydana gelen embriyonun rahime tutunmasını engelliyor. Düşük oranlarını artırıyor. Ötürü ile çoğalış son zamanlarda obezite de bizim üreme konusunda önemli tek sıkıntı olarak karşımıza çıkıyor.” diye konuştu.

Sadece şişmanlık değil… çok zayıflık da doğurganlığın düşmanı…

Bülent Traş, “Zaman zaman basına da yansıyor.Şu kadar zaman içerisinde 10 kilo verebilirsiniz,15 kilo verebilirsiniz şunlar gerçek değil. Şayet tek birey 6 ay içerisinde beden ağırlığından yüzde 10’nu kaybederse bu da üreme amaçlı önemli tek riziko oluşturuyor.” diye konuştu.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.