Biber ne sebeple acıdır ile ilgili yararlı bilgiler


Biber ne sebeple acıdır ile ilgili yararlı bilgiler

Biber acı değildir. Acı, tatlının tersidir ve acıya misal olarak kininin ya da greyfurdun tadı gösterilebilir. Biber acı değil yakıcıdır. Bunun aksi ise serinletici olup, bunun için da misal olarak nane ya da mentol gösterilebilir.
Biberin yakıcılığı, içerisinde yer alan kapsaisin ismi verilen bir çeşit bileşikten kaynaklanır. Bu maddenin kocaman bir bölümü, biberin etli bölümünde ve tohumlarında yer alır. Bu sebeple ucu birçok yakıcı olmayan biberin, yenildikçe yakıcılığı fazladan hissedilir.
Kapsaisin maddesi bibere yakıcılık vermekle kalmaz, cilde temas ettiğinde tahrişe de sokak açar. Üstelik bu özelliğinden ötürü bir takım romatizma ilaçlarının formüllerinde de kullanılır.
Yeşil biber kırmızı olanından daha yakıcı değildir. Yakıcı biberler koyu rengarenk ve çok ucu keskin uçludur. Biberler A ve C vitaminleri durumundan çok zengin olup, ateş gibi havada yenilen yakıcı biberler insanı terletirler ve terin buharlaşmasıyla insanda bir serinlik duygusu duyulur.
Buna karşın, biberin içerisinde yer alan kapsaisin maddesi, insanda tükürük salgısını da arttırır, solunum ve kan basıncında değişimler yaratır, bağırsaklarda emil imin azalmasına sokak açar.
Hayvanlar üstünde yapılmış bulunan deneyler sonucu olarak, öbür kanserojen maddelerle beraber alındığında, karaciğer kanserinin meydana çıkmasında, hızlandırıcı rolü meydana geldiği dair kritik kuşkular vardır.
Biberden ağzımız yanınca çoğumuz anında su içeriz ve bir işe yaramadığını görürüz. Peki ne türlü oluyor da, biberin yakıcı etkisini su gideremiyor? Nedeni temel, yağ ve su şüphesiz birbirlerine karışmaz. Biberlerin yakıcılık verici maddesi yağlı meydana geldiği amacıyla, ne civarı su içerseniz amacıyla onla beraber birleşmez. En sıkı yöntem ekmek yemektir. Ekmek bu yağı absorbe eder ve mideye taşır.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.