Bira içenler niye sık tuvalete giderler ile ilgili yararlı bilgil


Bira içenler niye sık tuvalete giderler ile ilgili yararlı bilgil
er

Bira, insanlığın en eskiyen ve en iyi içeceklerinden biridir. Ama bu güzel içkinin minik bir kusuru vardır. İki bardağı bitirene civarı en az 2 kere de tuvalete gitmek zorunda kalınır. Hemen Hemen içilen bira kadarı tuvalete bırakılıp, gidilir.
Aslında bu vakanın biranın sıvı/akışkan kısmıyla birçok ilgisi yoktur. Bira içince tuvalete gitme ihtiyacını hissettiren ´antidiuretic´ olarak bilinen bir hormondur. Biz bunun için kısacası ´ADH´ diyeceğiz. Vücudumuzda üretilen bu hormon idrar miktarını ayarlar ve direk olmasa da kanımızdaki su miktarını etkiler.
Susuz kaldığımız zaman ´ADH´ böbreklerimize ikaz gönderip idrar imalatını durdurtur. Böylelikle su harcaması kesilerek kanımızdaki su ölçüsü korunur ve plazmadaki tuz miktarının yükselmesine mani olunur. Başka Bir Deyişle ´ADH´ vücudumuzdaki su ve tuz miktarını dengeleyen, koruma amaçlı bir işlev görür.
Halk aralarında idrar söktürücü ismi da verilen bir takım maddeler ´ADH´nin salgılanmasına mani olur. Bu vaziyette böbrekler idrar üretip üretmeyeceklerine hüküm veremezler ve nihayetinde üretmeye devam ederler. Şuanki balansın bozulduğunu bilmeden suyu dışarı atarlar, insanı tuvalete gitmeye mecbur bırakırlar ve vücudun kurumasına gerek olurlar.
Vücudumuzdaki bu hormonu en fazla etkileyen maddelerden biri de alkoldür. Birayı bolca içince, içerisinde bulunan içki sebebi ile ´ADH´den ikaz de gelmeyince böbrekler pek mesai inşa ederek bedendeki suyu idrar haline getirirler. Elbette biranın sıvı/akışkan bölümünün da bunun için katkısı vardır, ama benzer zamanda, benzer miktarda su içildiğinde bu civarı tuvalet gereksinimi duyulmaz.
Aslında benzer vaziyet bütün içkili içeceklerde de geçerlidir. İçilme vakti ve ölçüsü biraya eşit olduğunda benzer amaç onlarda da görülür. Bu hormonu etkileyen bir öbür mühim madde de kafeindir. Kahve ile beraber yeteri kadar kafein alındığında ´ADH´ salgılanması durur ve böbrekler idrar üretmeye sürdürür.
Görüldüğü benzeri içki içmenin neticelerinden birisi de vücudun kurumasıdır. Bunun Için karşın vücutta susama ile beraber acıkma duyusu da uyarılır. Kaybedilen suya karşın gece yarısı yiyecek yeme gereksinimi duyulur. Vaziyet bunun için uyumlu değilse erken kalkıldığında bir sürahi su içilir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.