Bora Duran

Bora Duran

Bora Duran (d. 23 Mart 1978, İzmir) Türk pop müzik sanatçısı ve müzisyen.Bora Duran’ın müzikle yakınlaşması, ortaokul senelerinde, gitarıyla beraber çeşitli gruplarla tanışarak başlamıştır. 1995 senesinde Ege Üniversitesi Hükümet Türk Musikisi Konservatuvarı’na girip, klasik kemençe eğitimine başlayana kadar, bu gruplarla çalışmalarını sürdürmüştür. 2001 seneye civarı İzmir’de pekçok mekanda müzikle uğraşmıştır. Diğer taraftan, Türk -Yunan Arkadaşlık Derneği ile işbirliği içinde, müziğini yurt dışına da taşımıştır.

Daha sonraları müziğini paylaşıp geliştirmek yerine İstanbul’a geldiği senelerde Vedat Sakman ile tanışmıştır. Stüdyo Sakman’da Selçuk Yöntem’in “Şiir Niye?” isimli albüm çalışmasında vazife almıştır. İlk demo albüm hazırlıklarına da bu stüdyoda başlamıştır. Bora Duran, Ezginin Günlüğü grubuyla “Dargın mıyız?”albümünün kayıtlarında beraber çalışmış ve Grup ile beraber pekçok projede ek olarak koltuk almıştır.

Aranjör Yıldıray Gürgen ile pekçok albüm projesinde klasik kemençe, gitar, perdesiz gitar ve sesiyle vazife meydan Bora Duran, bu çalışmalardan biri meydana gelen Yılmaz Erdoğan’ın şiir albümünün oluşum sürecinde BKM ile tanışmıştır. Bu tanışma ardından, Deniz Erdoğan ile beraber BKM Mutfak ve “Çok Harika Hareketler Bunlar” ekibinin işlek müzik ve tv yazılım müzik sorumluluğunu yürütmüş ve “Organize İşler”film müzikleri projesinde koltuk almıştır.

Aynı dönemde sözü ve müziği kendine ilişkin meydana gelen “Gül Senin Tenin” isimli şarkısını Mahsun Kırmızıgül seslendirmiştir. Ortaklarıyla beraber 2006 senesinde Moda’da kurmuş oldukları Harem’s Production’da, bizzat albüm çalışmalarını hızlandırmış; laf, müzik ve aranjeleri kendisine ilişkin meydana gelen 9 şarkılık önce albümünü tamamlamıştır. Bora Duran 2011 senesinde çıkardığı “Her Sabah” isimli albümünde, 2005 senesinde Mahsun Kırmızıgül’ün seslendirdiği; kendisine ilişkin meydana gelen “Gül Senin Tenin” şarkısını yine yorumlamıştır.Ayrıca albümde bir Fikret Kızılok klasiği “Bir Harmanım Bu Akşam”şarkısını yine yorumlamıştır. Sözü müzigi ve tertip etmesi kendisine ilişkin nihai çalışması “Sen De Gidersen” isimli single ın Çıkma Tarihi: Ekim 2012 dir.
escort kayseri

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.