Çalışma Yaşamı ve Aile Bütünlüğü

Çalışma Yaşamı ve Aile Bütünlüğü

Kişiler ailesine, etrafına, topluma ve kanunlara karşın sorumludur. Sorumluluk duygusuyla hayatını sürdüren kişiler, yararlı ve kalifiye kişiler olarak onay edilirler. Kişiler, ailelerinin geçimini sağlamak amaçlı kazancının bir bölümünü gereksinimleri amaçlı harcarlar. Harcanan paraların bir bölümü vergilere, bir bölümü satıcılara ve bir bölümü da üreticilere gitmektedir. Böylelikle paralar, ekonomiye katılmış olabilir. Ekonomiye dahil olan paralar ne civarı çok olursa, uygun fiyat büyüme de o civarı kocaman ve çabuk olabilir. Yepyeni istihdam sahaları açılır ve işsiz sayısı azalır. Talep ve istek içinde kurulan dengeler, rekabeti artırdığı benzeri imalata de pozitif yönde tesir eder. Rekabet, bir takım süre merdiven altı üretimle, bir takım süre kalifiye üretimle kendini gösterir. Şüphesiz kalifiye üretim, gelişmiş teknolojilerle ve üretim tecrübesiyle sağlanır.

Vergi kaçırarak, sigortasız işçi çalıştırarak kalitesiz eşya ve hizmet üretenler, ücret ve mapus cezasına çarptırmalı ve Türkiye’nin ‘yüzkarası işadamları’ olarak teşhir edilmelidir. Bu durumda; eşya ve hizmet üretenler, kaçak işçi çalıştıramayacak, kalitesiz eşya üreterek milletin sağlığıyla oynayamayacaktır. Hükümetler, bu tedbirlerin yanında, kalifiye üretim inşa ederek devlete getiri imkanı sunan minik, ortada ve kocaman ölçekli işletmelere farklı kolaylıklar sağlamalı, kalifiye imalatın ve kalifiye rekabetin önünü açmalıdır. Kanunlara ve birey sıhhatine ehemmiyet vererek iş ve hizmet üreten oldukça başarılı iş adamlarını Türkiye’nin ‘başarılı işadamları’ olarak duyuru ederek ödüllendirmelidir. Hükümetlerin uygulayacağı bu siyasetler, ülkemizin politik, toplumsal, kültürel ve uygun fiyat bakımdan kalkınmasını sağlayacaktır.

Türkiye, iş kazalarında hayat sıralamasında birinci, Avrupa sıralamasında üçüncü iştirak eden bir ülkedir. İş ve yeraltı maden ilçelerinin sebeplerini araştırdığımızda; hükümetin ağırlıklı olarak eş, arkadaş ve yandaş iş adamlarına ihale verdiğini görürüz.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.