Çamaşırları Hanede Kurutmayın

Çamaşırları Hanede Kurutmayın

Bilim adamları, bilhassa kış günlerinde çoğu bireyin çamaşırlarını kurutmak amaçlı seçim ettiği, ev içerisinde serilmesi yolunun ”çok da güzel bir düşünce olmadığı” uyarısında bulundu.

İskoçya’nın Glasgow şehrinde koltuk alan Mackintosh Etraf Mühendisliği Denetim Merkezi’nin araştırmasına yönelik, kuruması amaçlı oda içerisinde asılan elbiseler, evin içerisinde koltuk alan nem oranının olması gerekenin üst kısmına çıkmasına neden oldu ve bu vaziyet da bir takım hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Bilim adamları, yükselen nemin ev içerisinde koltuk alan küf ve küçük böcekler olarak tanımlanabilecek ”mike”lerin gelişimleri amaçlı daha uyumlu şartları oluşturduğuna işaret ederek, enbaşta astım olmak üzere solunum karayolu hastalıklarını tetiklediğini belirtti.

Kurutmadan iştirak eden tasarruf, ısıtma gideriyle gidiyor

Kurutma makinesi koltuk alan ailelerin dahi cereyan faturasından tasarruf etmek amaçlı makinelerini kullanmadığı tespiti yapılmış olan araştırmada, bununla istenen tasarrufun gerçekleşmediğini, zira bir yıkamada çıkan çamaşırın aşağı yukarı 2 litre suyu havaya nem

halinde bıraktığı, bunun da oda ısısının düşmesine sebep olduğu, odanın eskiyen ısısına kavuşması amaçlı de genellikle daha çok enerji harcandığına dikkat çekildi.

İskoçya Mühendislik ve Fizik Bilimleri Denetim Konseyi aracılığıyla finanse edilen üç senelik soruşturmanın ölçümlendirme raporunda, ”Bu uygulama daha çok enerji harcanmasına neden olmakla kalmıyor, bununla birlikte süratle üreyen sporlar ve bakteriler sebebiyle bilhassa alerjileri olanları ve astım hastalarını önemli anlamda sıkıntıya sokuyor” ifadelerine koltuk verildi.

Ortalama bir makine dolusu giysinin, içerisinde koltuk aldıkları odanın nemini en az üçte bir oranında artırırken, kullanılan çamaşır yumuşatıcılarının da tesiriyle havada koltuk alan kanserojen kimyasalların artmasına sebep olduğu söylendi.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.