Casus senfonisi

Casus senfonisi

Benim benzeri casus romanlarına takıntılı ve bu konuyla alakalı yazılmış her romanı dikkatle okuduğu iddiasındaki bir insanın, Steven Spielberg’in son filmi “Bridge of Spies” filmini şehvetli şekilde seyretmemesi olası değildi.
Spielberg bu filminde yöneten olarak hakikat bir “ateur” meydana geldiğini kanıt etmiş. Film dünyasında “ateur” olarak bilinen bir ekol vardır. Bu ekol, esasında yönetmenlerin birer kocaman romancı, çektikleri karelerin bir romanın satırları, nihayetinde ortaya çıkarılan filmin de bir roman meydana geldiğini savunur.
Spielberg, bu filmiyle tam bir kocaman casusluk filmi yazmış.
Casusun hayatının Hollywood’un James Bond fantezilerinden ibaret meydana geldiğini sananlar, hakikat casusların ne türlü yaşadığını, hayatlarında nelerin meydana geldiğini rastlamak amaçlı Spielberg’in filmini kesinlikle seyretmeliler.
Eğer bir de ilgisiz savaş şartlarında casusluğun ne türlü meydana geldiğini heyecan ediyorsanız bu film sizlere hemen hemen dokümanter kalitesinde haber sunuyor.
Mizansenler müthiş, kamera hareketleri harika, detayda gösterdiği birden çok saniyelik vaziyetlerle hemen hemen ayrı birer roman yazan müthiş bir film bu.
Sovyetler Birliği ve Amerika’nın o dönemdeki hükümet sistemlerini bir sürü sıkı çözümleme eden, biyolojik temeli meydana gelen bir film bununla birlikte.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.