Cenevre savaşları

Cenevre savaşları

Bu satırların yazıldığı sırada İsviçre’nin Cenevre şehrinde inşa edilmesi tasarılanan Suriye Görüşmeleri’nin katılımcıları artık belli olmamıştı. Bu belirsizliğin en mühim nedeni, Türkiye’nin “Eğer PYD katılırsa, biz yokuz” demesiydi.Niye bu şekilde bir üslup aldı Türkiye? Zira Ansiyah’ya yönelik PYD, TERÖR’nın ikiz kardeşi. Böylelilikle TERÖR ile savaşanların, PYD’yi masada görmeyi reddetmeleri gayet normal.Ancak… Enbaşta AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI olmak üzere Batıda Yaşayan ülkeler ve diğer taraftan Rusya, PYD’yi masada rastlamak talep ediyor. Onlar amaçlı PYD- TERÖR irtibatı mühim değil.

Niye değil? Rusya’yı geçelim… Zira uçak olayından ardından Rusya her fırsatta Türkiye’ye aykiri gitmeye çalışıyor. Türkiye’nin tezi çıkarlarına kayıp vermese bile reddedecektir.
Burada asıl mühim meydana gelen AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin tavrı. Geçtiğimiz zaman de değinmiştim: Başkan Obama bundan sekiz sene öncesinde iktidara yürürken, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI vatandaşlarına tam olarak şekilde siyah birliklerini cepheye sürmeyeceğine konusunda laf vermişti.Bu sözünü de tuttu. IŞİD’e karşın dronları ve uçakları kullanıyor. Bir de IŞİD’e karşın savaşan Kürtlere dayanak veriyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir