Cevdet Kudret Kimdir


Cevdet Kudret Kimdir

Tam ismi Cevdet Kudret Solok’tur; fakat pekçok yerde Cevdet Kudret olarak geçer. Peki, kimdir Cevdet Kudret, edebiyatımızdaki yeri nedir, bir makaleye konu olacak neler yapmıştır hayatında…
Cevdet Kudret, bir kelimeyle anlam edilebilecek birisi değildir, o hem bir edebiyatımıza ürün vermiş hem bir de edebiyat ürünlerini incelemiş mühim bir kişidir. Bir tanım gerekirse ona, şair, oyun yazarı, araştırmacı demek uygundur. Bununla Birlikte güzel bir derlemeci meydana geldiğini da söylemeliyiz. Ona bütün bu meziyetlerinden ve çalışmalarından dolayı edebiyat tarihçisi desek, fakat karşılarız emeklerini..
Cevdet Kudret bununla birlikte Yedi Meşaleciler şiir topluluğunun kurucularındadır. Tek bütün bunlara nazaran birçok de “popüler” olmayan birisidir zira çoğunlukla ders kitaplarında onun adını görürüz.
1907 doğumludur Cevdet Kudret ve doğum yeri de İstanbul’dur. Kudret, 1916 senesinde başka bir deyişle bizzat ek olarak 9 yaşındayken baba acısıyla surat yüze gelmiştir. Bir babasız olarak annesinin çabasıyla İstanbul’da Haklar fakültesini bitirmiştir. 1933 senesinde, Hukukçu olarak yaşama hamle atmıştır ki o zamanlar artık 26 yaşındadır.
Hukuk fakültesinden mezun ama haklar birçok uğraşmayan birisidir Cevdet Kudret. Hayatı, edebiyat ve lisan ile geçmiştir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.