Çocuklarda Güneş Yanığı, Güneş Yanıkları ve Cilt Kanseri

Çocuklarda Güneş Yanığı, Güneş Yanıkları ve Cilt Kanseri

Savunmasız ve yumuşak bedenleri ile bebek ve çocuklar güneşin zarar veren etkilerinden en fazla nasibini alanlardır. Bilhassa açık nitelik tene sahip olanlar, sarı ya da kızıl saçlı bebek ve çocuklar, vücudunda-yüzünde çil ve/veya birden fazla ben olanlar, rengarenk gözlüler güneşten en fazla etkilenenlerden. Peki, çocukluk döneminde, savunma altına alınmadan güneşe çıkan çocukların ilerleyen dönemlerde cilt (deri) kanserine yakalanabileceğini biliyor muydunuz?
Malign Melanomaya, cilt kanserleri içerisinde en riskli olarak tanımlananı… Yaşantımızın önce aşamasında güneşin zarar veren ışınlarından korunulmadığı halde ileri yaş grubundaki görülme rizikosu meydana gelen bu deri kanser türü, güneşin içerisinde yer alan UVA ismi verilen uzunca dalga boylu ışık ile ilerleme gösteriyor.

UVA, dalga boyunun uzunca oluşu ile derinin aşağı tabakalarına civarı erişebiliyor. Ve böylelikle gereken tahribatı yapabilecek katmanlara erişmiş oldu. Derinin kendini muhafaza etmek için geliştirdiği savunma mekanizması meydana gelen bronzlaşma, zarar veren UV ışınlarının tahribatını azaltsa da çocukluk ve bebeklik döneminde korumasız vücut kendini bu denli koruyamıyor. Sebebi ise ciltte yer alan pigmentlerin erişkin evredeki civarı olmayışı…
Ciltteki pigmentlerin azlığı, cildin savunma kalkanı bronzluğa dönüşemediği için bebek ve çocukların derisi güneşten hasar görür. Bu da yanıkların gelişimini olanağı sağlar. Güneşin altında durma müddeti uzadıkça yanıkların aşamaları de ağırlaşır. Fakat güneş altında geçirilen korumasız on dk dahi güneş yanıklarının meydana gelmesi için yeterlidir.
Bebeklik ve çocukluk aşamasında meydana gelen her güneş yanığı vakasıylari yaş grubundaki görülebilecek cilt kanserine öbür tek söylemle malign melanomaya taban hazırlar.
Çocukların, güneşin zarar veren etkilerinden korunması uyarı edilmesi gereken olan adımların en başında çocuğunuzun cilt rengi ve cilt tipine uyumlu güneş kremi seçimi geliyor. Uzman Kişiler, çocuklar için ideal güneş kreminin en az 30 etken olması gerektiğini söylüyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.