Çocuklarda sık görülen grip o rahatsızlığı tetikliyor

Çocuklarda sık görülen grip o rahatsızlığı tetikliyor

Liv Hospital Genç Alerji Uzmanı Profesyonel. Dr. Ahmet Akçay, sık grip meydana gelen ve ökdevam eden, öksürüğü 2 haftadan uzunca aynı ritimde devam eden, koşunca soluğu sıkışan, kokulara karşın duyarlı meydana gelen çocukların kesinlikle astım istikametinden değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Akçay, yaptığı açıklamada, sonbaharın gelmesiyle alerji mevsiminin de başladığını aktararak, bu dönemde üst üste hapşırma, boğazda kaşıntı, burun tıkanıklığı, nezle, popüler sulanma benzeri belirtilerin görüldüğü çocuklarda, ailelere alerjik nezle ya da göz alerjisine karşın bilinçli olmaları uyarısında bulundu.

Mevsim değişikliklerinde alerjenlerin artmasına ilişkili bilhassa astımlı çocuklarda görülebilecek ataklara dikkati çeken Akçay, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

“Astım, son zamanlarda çocuklarda en sık görülen kronik hastalıklardandır. Her 7 çocuktan birinde astım görülüyor. Sık sık grip meydana gelen ve ökdevam eden, öksürüğü 2 haftadan uzunca aynı ritimde devam eden, koşunca soluğu sıkışan, kokulara karşın duyarlı meydana gelen çocukların kesinlikle astım istikametinden alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi gerekir. Astım teşhisi, çok mühimdir. Hata tanı, lüzumsuz ilaç kullanımına neden olabildiği benzeri, astımı meydana gelen tek çocukta da astım teşhisi atlanarak, sık hastalanmaya neden olabilmektedir. Bu sebeple gerçek tanı, çok mühimdir.”

“İlacı ihmal etmeyin”

Profesyonel. Dr. Akçay, sonbaharın astım rahatsızlığı meydana gelen çocuklarda, sık sık atağa sebep olabilecek tek aşama olduğuna işaret ederek, “Muayene belirtileri ve test neticelerine yönelik şayet astımı kontrol altında tutacak tek ilaca başlanacaksa eylül ayı, ideal tek süredir. Kullanılan ilaçların tesirinin meydana çıkması, tahmini tek hafta sürebilir” ifadelerini kullandı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.