Çocukların boy ve kilosu bakanlık takibinde


Çocukların boy ve kilosu bakanlık takibinde

Sağlık Bakanlığı, obezite rizikosu taşıyan talebelerin saptama edilmesi amaçlı 67 ildeki ilkokullarda, boy ve kilo taraması yapacak.

Sağlık Bakanlığı, çocuklarda obezitenin gittikçe yükselen tek sıkıntı haline gelmesi, okul dönemindeki çocukların yüzde 6,5’nun obez, yüzde 14’ünün pek şişman olduğunun saptama edilmesi üst kısmına düğmeye bastı.

Bakanlık, mühim tek amaç grubunu çocukların meydana getirdiği Sıhhatli Beslenme ve Işlek Hayat Yazılımı alanında, okullarda risk altındaki talebelerin belirlenmesi için Ulusal Öğrenim Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesinin işbirliğinde, Hayat Sıhhat Teşkilatı ile “Çocukluk Dönemi Büyüme Araştırması” yapacak.

DSÖ içerisinde kurulan “Avrupa Çocukluk Dönemi Obezite İzleme Girişimi” alanında, 20 ülkede yapılan araştırmaların 3. mertebesine Ülkemiz de dahil olmak üzere olacak.

Araştırma, 67 şehirde 216 okuldaki 2. sınıfta öğrenci tahmini 5 bin 700 öğrenci üstünde ifade edilecek. Bununla Birlikte okul ve ailelere karşı soru formları da dağıtılacak.

Öğrencilerin beden kilosu ve boy uzunluklarının da ölçüleceği soruşturmanın, hem tek ulusal hem tek de beynelmilel seviyede, çocukların büyüme ve gelişmesini meydana koyması bekleniyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.