Dertleri özkaynak karlılığı

Dertleri özkaynak karlılığı

Türkiye ekonomisinin lokomotifi bankacılık sektörü küresel ekonomideki
dalagalanma ve iş iç gelişmelerde ki olumsuzluklara rağmen 2015 yılın da da ekonomik istikrarın en önemli aktörlerinden biri oldumayı sürdürdü.
Sektörün aktif byüklüğü 2014 yılı sonuna göre yüzde 17.7 artışla 2 tirilyon 347 milyar liraya yükselirke,ekonomiye kredi olarak aktarılan kaynak yüzde 20.2 artarak 1.5 trilyon liraya dayandı.
Ancak actiflerde ve dkredilerde yaşanan bu büyümenin,sektöre karlılık olarak yeterince dönmemesi bu sorunun bankacılık sektörünün önümüzde ki yıl en önemli gündem maddesi olmaya devam edeceği gösteriliyor.

öyle ki sektör de geötiğimiz yıllar da yüzde 15-20 lerde seyreden özkaynak karlılığı BDDK nin bu konuda yayınladığı son veri olan haziran ayı verilerine göre yüzde sekiz seviyesine indi.
Bankacılar ise son dönemde yaptıkları açıklamalarda sektörün özkaynak karlılığının 2015 genelinde yüzde 10 lar düzetinde olacağını belirtiyor.
Sektörün aktif karlılığı ise 2 nin altına inmiş durumda.
Özkaynak ve aktif karlılık oranlarında ve sermaye yeterlilik oranlarında düşüş göz önüne alındığında sektörün 2016 da büyüme hızı açısından belirli bir sınırı geçmesinin zor olduğu belirtiliyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.