Devrimci gençliğin yükselişi

Devrimci gençliğin yükselişi

SON senelerde şarkılarında sol, kökten üslup alan gruplardan birinin konserine gittiyseniz, konser sahalarında liseli gençlerin epeyce kalabalık meydana geldiğini görmüşsünüzdür. Liseli bu gençler, sol temalı şarkıların tamamını biliyorlar ve aralarda da sloganlar atıyorlar. Fenomen kültürün alanlarını okuyarak soyutlama yapmayı sevdiğimden, ben bu hali “Liseli gençler aralarında Marksizm tekrardan fenomen olmaya başladı”diye yorumladım.
Kendilerine bizim zamanımızdaki benzeri Dev-Lis ismini verici liseli gençler, elbette ki bununla birlikte yoruma gereksinim duymayacak civarı netler. Onlar gösterilerinde, protestolarında hayli ateşli ve dindar kökten üslup alıyorlar. Abilerinin yeniden bizim dönemdeki Dev-Sokak’cular benzeri olup olmadıklarını tam bilmiyorum ama artık değillerse dahi bu da yakındır. Zira anladığım kadarıyla Marksizm yeniden gençleri çağırmaya başladı.
Onlara bakarken benim aklıma Ankara Siyasal Veriler ile Haklar Fakültesi arasındaki sokak geliyor. O sokak dile gelse kimbilir neler anlatırdı. Deniz Gezmiş’i anlatırdı sözgelimi, ardından hocalarına “Yarın görüşürüz”dedikten ardından öldürülen gençleri de söylerdi. 2 ay öncesinde sınıftan askerler aracılığıyla alındıktan ardından dönünce gözleri halen ürkerek bakanımız çocuk kız amaçlı ders aralarında o yola çıkıp yüksek sesle ağlayan çocuk asistanı da bir dipnot olarak anlatırdı.
Herkes teorik bilir, ben pratikten de biliyorum. Devletin haksızlıkları, baskıları gençleri ezemez, yalnızca onları hepten militan yapar. Başka Bir Deyişle bedava öğrenim talep ettiler diye mahkemeye çıkarılmadan 19 ay rehin olan gençler epeyce, saçları zorlukla kesilenler varsa, devrimci gençliğin yükselişi hepten hızlanacaktır.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.