Dünya tarihi ile ilgili yararlı bilgiler


Dünya tarihi ile ilgili yararlı bilgiler

1914-1918 yıllarında Ingiltere, Rusya ve Fransa’nin koltuk aldigi îtilâf devletleriyle, aralarinda Osmanli Devleti’nin de bulundugu Almanya, Avusturya-Macaristan ve Bulgaristan’dan olan ittifak devletleri arasinda olan ve Harb-i umûmi diye de malum savas.
1789’dâ olan Fransiz ihtilâli ve çeyrek asir devam eden ihtilâl savaslari; on dokuzuncu asir içerisinde bazi siyâsî, uygun fiyat ve toplumsal gelismelere sebeb oluyor. Ihtilâlin meydana çikardigi fikirler ve içtimaî kurumlar, devletlere oldugu civarı milletlerin davranislarina da yepyeni bir istikâmet verdi. Bu gelismeler devletler arasi münâsebetlerin de yepyeni bir çerçeve içerisinde olmasina yol açti. Liberalizm ve milliyetçilik hareketlerinin çikmasi, Italya ve Almanya’nin birliklerini kurmasini sagladi. Almanya ve Italya, devletler arasi münâsebetlerde kocaman hükümet olarak yeralmak talep ettiler. Bu hareketler, Avrupa’ da yepyeni bloklarin meydana çikmasina ve bunlarin birbirleriyle çatismasina yol açti. Bloklar arasindaki gerginlik, karsilikli silahlanmalara sebeb oluyor. Bu gelismeler, Balkanlarda milliyetçilik akimlarinin gelismesine ve Osmanli Devleti himayesindeki Balkan milletlerinin kaynasmasina sebeb oluyor.
Alman basbakani Bismark’in, Alman Imparatorlugu’nu kurmak için uyguladigi baris siyâseti,hükümetler arasindaki rekabeti arttirdi. On dokuzuncu asirda olan sanayilesme ve sömürgecilik etkinlikleri, diplomatik münâsebetlerin alaninin Avrupa’dan Afrika ve Uzakdogu Asya’ya kaymasini sagladi. Almanya’nin denizlerde ve sömürgelerde Ingiltere ile rekabete yönelmesi, dünyâ pazarlarini elde etmeye çalismasi ve askerî bakımdan güçlenmesi; diger devletler benzeri Ingiltere’yi de endiseye hemen sevk etti. Nitekim Almanya, 1890’dan ardından tâkib ettigi siyaset ile Güney dogu Avrupa ve ön Asya’yi tesiri altina aldi. Afrika ve Uzakdogu’da girisimlerde yer almaya basladi. Böylelikle Almanya, Ingiltere için denizlerde kuvvetli bir râkib, Avrupa’da da balansı bozan bir güç hâline geldi. Bu da Ingiltere’ nin güvenligi, Hindistan karayolu ve deniz asiri çikarlari istikametinden çok tehlikeliydi. Almanya’nin gücünün ve etkinliginin azaltilmasini talep eden ingiltere, Almanya’yi ezmek için çesitli önlemlere basvurdu.
Fransa da, yâni basinda kuvvetli bir Almanya’nin bulunmasindan endise ediysilahlı güç. 1870’deh beri Almanya’dan Alsace-Loren’i elde etmek ve intikam almak istiysilahlı güç. Çikabilecek bir savasta müttefikleri ile beraber Almanya’yi parçalamanin hesabini yapiysilahlı güç.
Rusya ise, bati sinirlarinda birgüç olarak beliren Almanya’nin,, Dogu Avrupa’daki panislavist amaçlarına set çekmesinden endise ediysilahlı güç. Bu sebeble Almanya’yi yikarak ve ona dayanan Avusturya-Macaristan Imparatorlugunu parçalayarak bu tehlikeyi ortadan kaldirmak, tüm Slavlari Rus hâkimiyeti altina alabilmek gayesini güdüysilahlı güç. Ayrica, Ingiltere’nin karsi çikmasindan dolayi bir çeşitli alamadigi Istanbul ve bogazlari, Ingiltere ve Fransa’nin müttefiki olmasindan kullanarak elde etmek ve sicak denizlere açilmak emelindeydi.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.