Dünya Türk robotunun peşinde


Dünya Türk robotunun peşinde

Yaklaşık 2 senedir Ülkemiz’de kullanılan ve kapsamında profesyonel pekçok başka hekim aracılığıyla da denenen Türk robotuna, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin yanında Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden istek geldi.

Robotun mucitlerinden, Bevliye Uzmanı Profesyonel. Dr. Remzi Dayanıklı, yaptığı bildiride, İbn-i Sina robotu ile böbrekteki taşların hiçbir kesme ya da delme işlemi olmadan lazer tekniğiyle iyileştirme edilebildiğini ifade etti. Bunun hem bir hasta kişi hem bir de hekime pekçok avantaj sağladığını anlatan Dayanıklı, bu teknik yardımıyla doktorun yorulmadan ameliyatı gerçekleştirebildiğini ve hastanın da uygulamadan 1 gün hemen ardından taburcu olabildiğini açıkladı.

Dayanıklı, Ülkemiz’de robot faydalanılarak gerçekleştirilen operasyonlara, yurt dışından birden fazla doktorun katıldığını ve işlek yayınlanan operasyonların yurt dışarısında da izlendiğini ifade ederek, robotun mühim biyolojik yayınlarda bulunduğunu ve çeşitli ödüllere layık görüldüğünü ifade etti.

FİYATI 3 MİLYON LİRA

Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Sinan Kabakcı da bir ülkenin gelişmişliğinde bilim ve endüstri de ele geçirilen başarının mühim meydana geldiğini tekrarladı. Hükümetin, Ülkemiz’nin de biyolojik ürünler ortaya çıkaran bir ülke olabilmesi amaçlı binlerce bilim insanını desteklediğine dair Kabakcı, bunun neticelerinin da ağır ağır ortaya çıkmaya başladığını ifade etti.

Kabakcı, tamamıyla Türk bilim adamlarının orijinal tasarımı meydana gelen robotun, kısa zamanda çeşitli ülkelerin ilgisini çektiğini ve Paris’te Tenon Üniversitesi Bevliye Kliniği’nde ve Almanya’da SLK Kliniken Hastanesi’nde muayenehane çalışmalarda kullanılmaya başlandığını açıkladı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.