Dünyadaki İlk Tv ile ilgili yararlı bilgiler

Dünyadaki İlk Tv ile ilgili yararlı bilgiler

Dünyadaki İlk tv tahmini 85 yıl öncesinde (1926),İskoç mucit John Logie Baird tarafıdan buluş edilmiştir.
Dünyadaki ilk tv yayını 1926 senesinde İskoç J.L. Baird’ in bizzat yaptığı aygıtta bir birey portresini 30 satırlık taramayla küçük bir ekranda yayınlayarak, ilk tv görüntüsünü ele geçirmiştir. Bu buluş Nipkow isimli bir alman talebenin çalışmalarına dayandırılarak 1884 senesinde gerçekleşmiştir.
Televizyon üstünde ilk çalışmaları yapan John Logie Baird, 1924 ‘te görüntüyü ilk kez meydana getirmeyi başarmıştır. Bu tv mekanik sistem ile işleyen özellikteydi. Philo Taylor Farnsworth yaptığı çalışmalar ile son vakitlerde kullanılan ve tüplü diye deyim ettiğimiz CRT televizyonların temelini atmıştır. Philo Taylor Farnsworth da televizyonun mucidi olarak onay edilebilir.
Baird, ilk tv ‘u parası olmaması amacıyla bir lavabo ve bir çay tenekesi ile yapmıştır. Ek Olarak sonraki denemesinde, projeksiyon lambasını bisküvi kutusuyla kaplamış, temel bir düzenek haline getirmiştir. Bu düzeneğe kullanılmış lenslerle devrelerden tarama diskler eklemiştir. Baird ‘in hazırlamış meydana geldiği bu düzenek, tahta çubuklar arasına nakış iğneleri ve balmumuyla tutturulan bir cihazdır. Bu elde etmek ilk TV olarak onay edebiliriz. 1925 ‘de “Stok ey Bill” adını verdiği ilk ilkel tv ‘da görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başarmıştır.
25 Haziran 1925 ‘te Baird televisör ismi ile televizyonun patentini almıştır. Sonrasında 26 Ocakta 1928 günü Kraliyet Enstitüsüne tv ile ilgili bir tanıtım yapmıştır. ilk elektronik görüntü aktarımı ‘nı 1929 senesinde başarmış, ilerleyen vakitlerde BBC ile işbirliği inşa ederek TV yayınları inşa etmeye başlamıştır. Netice olarak ilk tv yayını İngiltere ‘de yapılmıştır.
1937 seneninden bu yana mekanik TV mahaline, elektronik yayım yapan TV kullanımına geçilmiştir. O tarihe civarı her 2 çeşit tv da kullanılmıştır.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.