Dünyanın en minik ülkeleri ile ilgili yararlı bilgiler


Dünyanın en minik ülkeleri ile ilgili yararlı bilgiler

Vatikan, İtalyanın Roma ilinde duvarlar ile çevrilmiş tek golf alanı büyüklüğünde dünyanın en minik ülkesidir.O civarı küçüktür ki tek caddesi dahi yoktur. Vatikan küçüklüğünün aksine çok kuvvetli tek ülkedir.Dünya üstünde 1 Milyardan pek birey amaçlı mukaddes tek hükümdarlık merkezi konumundadır.
Vatikan 1929 senesinde tarihin en baskıcı diktatörlerinden biri meydana iştirak eden Benito Mussoloni aracılığıyla imza adan Lateran anlaşmasıyla kurulmuştur. Salt otoriteye sahip Papa aracılığıyla yönetilir,Papa yasama, yürütme ve hüküm rollerinin hepsine ansızın sahiptir. Esasında Papa Avrupanın tek salt hükümdarıdır.
Dünyanın en minik ülkesi Vatikan ile ilgili enteresan tek bilgide yurttaşlığın daimi olmadığıdır. Vatikanda çalışıldığı müddetçe oranın yurttaşı sayılırsın,ordan ayrılırsan vatandaşlığında düşer. Çiftler ve çocuklar amaçlı de benzer vaziyet geçerli.
Vatikan dünyanın en minik ve en eskiyen itinalı ordularından biri meydana iştirak eden İsviçre Muhafızları aracılığıyla korunur. 1506 senesinde İsviçreli paralı askerlerden kurulan asker (ve Papanın şahsi savunmaları) hemen katolik ve evlenmemiş 100 civarı İsviçre vatandaşından oluşmaktadır. İsviçre Muhafızlarının üniformaları rönesans tarzı eteğe benzer ve Michelangelo aracılığıyla tasarım edilmişdir. İsviçreli Muhafızlar silah ve hafif makineli tüfek taşırlar.
Vatikanın resmi dili Latince ve İtalyancadır. Yeryüzünde Latince hizmet verici tek ATM (Bankamatik) Vatikandadır. Latincenin yol adı dahi olmayan tek ülkede ölü tek lisan meydana geldiğini düşünebilirsiniz ama Vatikanda çok yüklü personel tek Postane vardır. Birey başına senede aşağı yukarı 7200 posta gelmektedir.
Vatikanın alan adı uzantısı.va olarak belirlenmiştir ve yalnızca 9 tane alan adı kullanılmaktadır. Vatikanda Peder Guglielmo Marconi aracılığıyla kurulan Vatikan radyosu yayım yapmaktadır.
Vatikan ekonomisi yeryüzünde tektir. Vergi yoktur,gelirlerini posta pulları satışı, turizm ve öbür ülkelerden iştirak eden finansal destekler ile giderir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.