El uyuşması, kritik tek hastalığın belirtisi olabilir

El uyuşması, kritik tek hastalığın belirtisi olabilir

Özellikle PC en başında personelin ellerinin daha hızlı uyuşacağını vurgulayan profesyoneller, bu belirtilerin ur veya boyun fıtığı habercisi olabileceğini ifade etti.

Ellerin birden çok parmağında veya bilekte olan uyuşma, hissizlik, karıncalaşma kritik tek hastalığın belirtisi olabilir.

Fizik Iyileştirme ve Tedavi Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Bahadır, el uyuşmalarının pratik iyileştirme edildiğini ancak rahatsızlık nedeninin kesinlikle öğrenilmesi amaçlı kesinlikle tek uzmana başvurulması gerektiğini ifade etti. Bahadır, “El uyuşmalarının en sık sık nedeni bilek ve dirsekteki hudut sıkışmasıdır.

Boyun fıtığı ve tümörlerde çeşitli biçimde el ve kol uyuşmaları görülebilir. Bayanlarda el uyuşması, erkeklere nispeten fazladan görülür. Elini çok kullanan PC çalışanları riziko altındadır. Bunun yanında, orta ihtiyar ev hanımları, iş veya hobileri nedeniyle el bileğini tek çok kez davranış ettiren bireyler de riziko altındadır.” dedi.

Bahadır, tekrarlayan bilek hareketlerinin seneler içerisinde sinirin geçtiği yerdeki bağların kalınlaşmasına ve kanal içerisinde basıncın artmasına ne sebeple olduğunu ifade etti. Bahadır, “İlk enbaşta geceleri elde hafif uyuşmalar başlar. Bilhassa elin serçe parmağı haricinde öbür parmaklarında uyuşmalar vardır. Rahatsızlık ilerledikçe sabaha gerçek uykudan uyandırmaya başlar ve devamında gündüze de yayılır.

Tedavi edilmezse bu evreden daha sonra hudut hücrelerinde daimi hasar meydana gelir ve el adalelerinde menzile olabilir. Eli tek çok kez uyuşan bireyler, kesinlikle tek fizik iyileştirme uzmanına başvurmalıdır.” izahlarında yer aldı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.