Erkekler genel anlamda korunmanın sadece kadınların görevi olduğunu düşünüyor neden?

Erkekler genel anlamda korunmanın sadece kadınların görevi olduğunu düşünüyor neden?

Yakın bir vakte civarı , sığınmanın bir niyetinin , kabul görmeyen hamilelikleri engellemek meydana geldiği düşünülmüştür . Bayanın bu riskle karşın karşıya meydana geldiği düşünüldüğü amaçlı de sığınmanın bayanın misyonu meydana geldiği düşünülmüştür . Halbuki gelişen her geçen gün ve bu konuyla alakalı bilgilendirilmeler arttıkça , korunmasız cinsel ilişkinin , cinsel yöntemle bulaşan hastalıklara da gerek olacağı anlaşılmıştır .

Prezervatif tüketimi yıllarca erkeklerin tekelinde olsa da cinsellikte meydana gelen özgürlüklerle bu da değişti mi? Bayanların bizzat doğruluk ve özgürlüklerine fazladan sahip çıkmaya başlamalarıyla , prezervatif kullanma verdiği kararı çoğalış çiftler beraber verebilmektedir .

Cinsel yöntemle bulaşan hastalıklara dikkat

Cinsel ilişki ile dağılan mikrobik hastalıklar var . Bunlardan bazıları çok kritik sıhhat meselelerine sebep olabiliyor .

Teşhiste geç kalınırsa , hayatı bile tehdit edebilenleri var . Sözgelişi AIDS bu şekilde bir enfeksiyon . Hepatit B de öyle . . . Bununla Beraber bu hastalıklarda nihai yıllarda tüm yeryüzünde meydana geldiği benzeri bizim ülkemizde de kritik bir yükseliş var .

Bunlardan , önceden sık sık görülen bazılarına nihai zamanlarda yine rastlamaya başladık . Sözgelişi Sifiliz ( frengi ) , gonore ( bel soğukluğu ) nihai yıllarda yine yaygınlaşıyor .

Ayrıca önceden çok seyrek görülen bir takım cinsel enfeksiyonlarda ( klamidya , mikoplazma . . . ) nihai yıllarda ciddi bir yükseliş dikkati çekiyor .

Viral orijinli cinsel hastalıkların görülme sıklığı da çoğalıyor . Bilhassa genital Herpes il toplumlarında çok sık görülmeye başlandı . AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu apayrı bir problem .

Cinsel yöntemle bulaşan hastalıklar içinde parazitik enfeksiyonlar da var . Trikomoniyas , giardiyas , amebiyas bunların en önemlileri . Bu gruba mantar hastalıkları da dâhil edilebilir .

Listeye daha seyrek görülmekle beraber hepatit virüsü bulaşmalarını ( bilhassa B ve C ) da ilave etmek gerekli .

NE YAPMALI?

Özellikle çoklu sayıda ortak varlığı ve ” bana bir birşey olmaz ” deyip korunmasız seks kurma alışkanlığı , bununla beraber hem bir doktorların hem bir de hasta olanların bu konuyla alakalı kontakt kurmakta zorlanmaları , bu hastalıkların yaygınlaşmasına ve erken rehabilitasyonunun zorlaşmasına gerek oluyor .

Hızla dağılma olasılığı yüksek meydana gelen bu nihai derece ciddi sıhhat sıkıntılarını saklamamak , en basit bir kuşkuda bir jinekolog ya da ürolog ile temasa geçmek kural .

Korunmanın en gösterişli yönteminin çoklu cinsel ilişkilerden uzak durmak ve kesinlikle kondom kullanmak meydana geldiğini aklınızdan çıkarmayın .

Cinsel yöntemle bulaşan hastalıklardan aşıyla korunmaya gelince . . .

HPV virüsleriyle meydana gelen rahim (döl yatağı) ağzı kanserlerinden korunmak amaçlı geliştirilen aşı , çocuk kız ve bayanlarda yaygın olarak kullanılıyor . Kullanıp kullanmamayı kadın hastalıkları uzmanınızla konuşun . Hepatit A ve B amaçlı de aşılanmak olası .

Diğerleri amaçlı aşıyla korunmak şu an amaçlı olası görünmüyor .

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.