Erzurum sıhhat turizminde orta olma yolunda

Erzurum sıhhat turizminde orta olma yolunda

Kamu Hastaneleri Birliği Evrensel Sekreteri Profesyonel. Dr. Fazlı Erdoğan, AA muhabirine yaptığı bildiride, Erzurum’un sıhhat turizmi kapsamında bölge ülkeleri amaçlı coğrafi yakınlık, kalifiye sıhhat hizmeti, fiyatı ve Azeri hastalar amaçlı benzer dilin konuşulması benzeri birçok avantaja sahip meydana geldiğini ifade etti.

Yurt dışından hasta kabulünün yapıldığı Erzurum Bölge Öğrenim ve Denetim Hastanesi’nin de sıhhat turizmi çalışmaları kapsamında 2012 senesinde kurulan ülke dışı hasta ünitesi ile mühim uzaklık katettiğini aktaran Erdoğan, “Yurt dışından Erzurum’a 2012 senesinde 120 hasta gelirken, 2013 senesinde bununla alakalı çalışmaları yürütmeye başlattıktan ardından hasta sayısı 3 senede 10 kat çoğalarak, 2015’te bin 300’e erişti. Bu hasta olanların çoğu Azerbaycan ve Nahçıvan’dan, öbür bölümü da Gürcistan ve İran’dan geliyor. Yurt dışından iştirak eden hasta olanların seçim nedeni, öncelikle itimat, daha ardından da en üst seviye teknolojik olanakların bölge hastanesinde bulunması” diye konuştu.

Hasta sayısı gökyüzü köprüsü ve özel klinikle artacak

Erzurum’un alanda sıhhat merkezi olması yolunda önemli çalışmalar yapıldığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Erzurum ile Azerbaycan içinde doğruca uçuş seferi meydana gelmediği amaçlı vatandaşlar öncelikle Nahçıvan’a uçarak sonrada 6 saatlik siyah yolculuğu inşa ederek Erzurum’a gelebiliyor. Yakın sürede Erzurum-Bakü ve Erzurum-Nahcivan içinde oluşturulması tasarılanan gökyüzü köprüsü, sıhhat turizmine kocaman katkılar sağlayarak, Erzurum’un bölge merkezi olmasını perçinleyecektir. Bir de sıhhat turizminde hoşnut edilen her hasta yepyeni hasta olanların gelmesine neden oluyor. Yakın sürede bitirecek meydana iştirak eden kampüs hastanesinde başka hasta muayenehanesi olarak özel bir kısım ifade edilecek.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.