Erzurum’da Cinsel İstismar ve Kanun Dışı Dinleme Operasyonu

Erzurum’da Cinsel İstismar ve Kanun Dışı Dinleme Operasyonu

Fetullah Gülen’in kardeşi ve yeğeninin isimlerinin de geçtiği 15 yaşlarındaki zihinsel özürlü kız çocuğuna cinsel istismar soruşturmasının usulsüz kapatılması ve kanun dışı dinleme iddialarına ilişkili olarak 12 şehirde gerçekleştirilen ameliyatta gözaltına edinilen zanlılardan, 2 güven müdürü ve 1 zabıta memuru gözaltına alındı.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen araştırma alanında İstanbul, Ankara, İzmir, Balıkesir, Bartın, Eskişehir, Hatay, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Van ve Sinop’ta tertip eden operasyonlarda gözaltına edinilen ve erken saatlerinde adliyeye hemen gönderilen 12 güven mensubunun, savcılıktaki sorguları tahmini 7 saat sürdü.

Tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi Bariş Hüküm Hakimliğine hemen gönderilen maznunlardan güven müdürleri A.G ve M.Ö ile zabıta memuru İ.N, “Fetullahçı Pkk Teşkilatı azasi olmak, resmi belgede düzmececilik ve misyonu ihmal” suçlarından gözaltına alındı.

Hakim, güven müdürü F.B ile zabıta memurları O.Ö, A.B, H.K, M.K, S.E, M.H.S, A.F.B ve Ü.D’nin, ülke dışı yasağı konularak, hukuki muayene koşuluyla özgür bırakılmasına hüküm verdi.

Olay

Erzurum’da, 29 Ekim 2007’de Dadaşkent Zabıta Merkezine iştirak eden 15 yaşlarındaki S.Ö. isimli zihinsel özürlü kız çocuğu, pekçok adam aracılığıyla tehdit ve zorlamayla cinsel istismara maruz kaldığı iddiasıyla yakıntıcı olmuştu.

Acil savunma kararı alınarak Nenehatun Kız Yetiştirme Yurduna yerleştirilen zihinsel özürlü kız çocuğunun, 2 ayda 5 defa ifadesi alınmış, S.Ö’nün, zanlılarla alakalı verileri detaylı anlatması, ifadelerinde beyanlarını yinelemesi üst kısmına uzman kişiler aracılığıyla kuşkulular ile alakalı ivedi işlem inşa edilmesi gerektiği istikametinde rapor verilmişti.

Bu evreden ardından araştırma savcısı değiştirilmiş ve zihinsel özürlü kız çocuğu yabancı şehre gönderilmiş, soruşturmaya atanan savcının kuşkulular ile alakalı takipsizlik kararı vererek, dosyayı kapatmasının sonrasında önce tutuklananlar da tutukluluklarına karşı çıkarak, 8 Kasım 2012’de özgür bırakılmıştı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.