Evde Orkide bakımı nasıldır ile ilgili yararlı bilgiler

Evde Orkide bakımı nasıldır ile ilgili yararlı bilgiler

Afrika menekşesi yetiştirilebilen her hanede orkide yetiştirmenin olası meydana geldiğini biliyormuydunuz?
Bir çok birey Orkide yetiştirmenin kuvvet meydana geldiği fikrine sahip halbuki orkide yetiştirmek öbür ev çiçeklerini yetiştirmekten aynı.
Evde yetiştirdiğimiz orkideler dünyanın tropik ve yarısı tropik abuhava kuşaklarından geliyor. Hanede oldukça başarılı orkide yetiştirmenin altın kaidesi hanemize uyumlu orkide türlerini seçmekten geçiyor. Yetiştirmesi en pratik ve en pahalı olmayan orkide türü Phalaenopsis. Bu türün çiçekleri çok uzunca ömürlü ve 2 ile altı ay aralarında çiçekli kalabiliyor. Tek Takım Paphiopedilum türleri de Phalenopsis benzeri yetiştirmesi pratik.
Evimizin aşağı yukarı hararet vaziyetini dikkate alarak tercih yapacak olursak phalaenopsis, doritis, ve tek takım paphiopedilum, dendrobium türleri sıcak seven orkide türleridir. Evrensel olarak en güzel yetişme sıcaklıkları 18-27 C derece aralarında ki sıcaklıklardır. Cymbidium, odontoglossum, miltonias, ve tek takım paphiopedilum, dendrobium türleri ilgisiz seven orkide türleridir. Bu türler amaçlı en güzel yetişme sıcaklıkları 12-21 C derece aralarında ki sıcaklıklardır.
Orkideleri evin hangi penceresine yerleştirirseniz yerleştirin öğlen yüksek iştirak eden güneş ışınlarından korumanız gerekir. Perde ya da jaluzi arkasına yerleştirmek benzer ormanda palmiyelerden süzülen ışık benzeri orkideler amaçlı muhteşem tek koltuk olacaktır.
Nem orkideler amaçlı çok mühimdir. %40-80 arası bağıl nem uygundur. Çakıl dolu tepsilere su yüklemek suretiyle nem ölçüsü artırılabilir. Bunu yaparken uyarı etmeniz lazım iştirak eden puan orkide saksısı çakıl üst kısmına oturtulduğunda su düzeyinin çakıllardan altta olmasını sağlamaktır. Spreyle gündelik su püskürtmek de nem oranını artırmaya destekçi our.
Sulama sıkılığı ortamın bağıl nemine, saksı harcının yapısına, saksı türüne (toprak ya da plastik) ve büyüklüğüne yönelik değişiklik gösterebilir. Evrensel olarak orkideler 2 sulama aralarında kurumayı severler. Yavru orkideler, etli köklü ve yaprakları ince orkideler tek çok kez nemli kalmayı tercih ederler.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.