Facebook, Çin’de marka davasını kazandı

Facebook, Çin’de marka davasını kazandı

Çin’de Congşan Pearl River şirketinin 2014 senesinde farklı olarak “face book” marka adını şirket üst kısmına tescil ettirmesine cevap Facebook’un açtığı davada, başkentimiz Pekin’deki savcılık, Facebook lehine hüküm verdi.
Savcılık, alakalı firmanın “kasıtlı olarak kamuoyunca sıkı malum bir markanın adını kopyalama ve ahlak kaidelerini ihlal etme” bakımından Facebook’u haklı buldu.
Öte taraftan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in mart ayı içinde Çin’e yaptığı ziyarette Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) propaganda şefi Liu Yunşan ve ülkenin elektronik ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma ile müzakeresi Facebook’un Çin pazarına girme niyetinin çalışmaları olarak yorumlanmıştı.
Pekin Belediyesi Dik Milletçe Mahkemesi ise Apple’ın, “IPHONE” markasını el çantası, telefon kılıfı ve pasaport kılıfı benzeri deri ürünlerde kullanan Şintong Tiendi şirketiyle içinde bulunduğu marka anlaşmazlığına ilişkili olarak itirazını reddetmişti.
Savcılık, Apple’dan öncesinde tescil ettirdiği gerekçesiyle Çinli Şintong şirketinin ürünlerinde IPHONE markasını kullanmasına müsaade vermişti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.