Fast Food Restoranları Niye Kırmızıdır ile ilgili yararlı bilgiler


Fast Food Restoranları Niye Kırmızıdır ile ilgili yararlı bilgiler

Çevremizde insanlarla meydana gelen etkileşimimiz dışarısında, çevremizdeki nesnelerin bizim üzerimizde bir tesiri var mıdır? Kocaman firmalar ve restoran zincirleri, nesnelerin ve renklerin vatandaşlar üzerindeki tesirini araştırmak amaçlı kocaman paralar ödüyorlar. Amaç? Elbet ki fazladan ücret elde etmek. Peki, fast food restoranlarının ne sebeple daima kırmızı mobilyalarla döşendiğini, logolarının daima ne sebeple kırmızı nitelik seçildiğini hiç heyecan ettiniz mi? Kırmızının vatandaşlar üzerindeki tesiri nedir?
Renklerin psikolojimizi etkilediği uzunca yıllardır devam eden bir denetim konusu. Sözgelimi hükümet adamları ya da diplomatlar halka konuşma yapacakları zaman daima mavi tonlarında elbiseler tercih ederler. Bunun sebebi mavi rengin itimat verici bir nitelik olmasıdır. Fast food şirketlerinin ise logoları da dahil olmak üzere, restoranları içinde daima kırmızı kullanıyor olmaları bir tesadüf değildir. Zira kırmızı tutkunun rengi meydana gelmesinin dışarısında iştah açıcı bir renktir. Bu sebeple çoğu gıda firması ambalajları da dahil olmak üzere olmak üzere, fast food restoranları daima kırmızı rengi tercih ederler.
Hiç farklılık ettiniz mi? Fasta food restoranlarında hiç birimiz çok uzunca zaman oturup, yemeğimizi yavaş ve huzurlu bir biçimde yiyecek yemeyi tercih etmeyiz. Her ne civarı “fast food” konseptinin altında yatan birşey çabuk yiyecek yemek olsa da, dekorasyonda kullanılan ayrıntılar ve renkler esasen bizim fast food restoranlarında uzunca zaman oturmamıza müsaade vermez. Hızlıca yiyecek yiyerek kalkmamıza ne sebeple meydana gelen birşey ortamda kırmızı rengin yüklü oluşudur. Kırmızı şuur altımıza “Çok ye ve çabuk kalk”sinyalini verir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.