Felçli ve yatalak hastalara havuzda tedavi

Felçli ve yatalak hastalara havuzda tedavi

“Kardiyak rehabilitasyon” kapsamında mühim çalışmalarının meydana geldiğini belirten Dündar, özel programlarla hasta olanların nabız, basınç, EKG benzeri verileri takip edilerek kalbi güçlendiren egzersizler verdiklerini ifade etti.

Dündar, kardiyak rehabilitasyon ardından, bundan önce en pek 500 metre yürüyebilen hastanın 5 km yürümeye başladığını bildirerek, “Daha önce bir kat merdiveni çıkamadığını, yarısına çıktığında göğüs ağrısından ötürü bıraktığını söyleyen hastalar, 3-4 kat merdiven çıkabilecek duruma geldiklerini bildiriyor. Bu çeşit hastalıkları olanlara ve damarları tıkalı hastalara oldukça yararlı iyileştirme metotları uyguluyoruz” dedi.

Su içi egzersiz yaptırılıyor

Dündar, Ülkemiz’de su içi egzersiz yapan en mühim merkezlerden birisi olduklarına işaret ederek, şunları söyledi:

“Felçli hastaları, su içinde yürütüyoruz, egzersiz yaptırıyoruz. Suyun sağladığı eşsiz fizyolojik nitelikleri kullanıyoruz. Felçli, yürüyemeyen bir hasta, suya girdiği süre suyun kaldırma kuvveti yardımıyla bir anda yürümeye başlıyor. Hasta bir anda benzersiz derecede kocaman mutlu olmak yaşıyor. Zira su hastaya yürümesi amaçlı dayanak oldu. Ne Türlü ki felçli bir hasta kolundan tutup yürütülür, suyun kaldırma kuvveti de hastaya dayanak sağlayarak yürümesine destekçi oldu.”

Rehabilitasyon uygulamalarının aşağı yukarı 30 seanstan oluştuğunu anlatan Dündar, “Hastanın ihtiyacına yönelik 90 seansa civarı uzatılabiliyor. Pekçok yatalak hastamızı, burada tedaviye girdikten sonra yürüyerek taburcu ediyoruz. Oturamayan bir hasta düşünün, beyin felci geçirmiş, bir çok kez yatıyor. Bu hastamızın önce enbaşta oturabilmesini sağlıyoruz. ileri ki zamanlarda ayakta durması, ardından yürümesi sağlanıyor. Üstelik merdiven çıkacak noktaya civarı getirebiliyoruz. Bu konuda oldukça oldukça başarılı neticeler elde ediyoruz” değerlendirmesinde yer aldı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.