Floresan lambalar niye daha ekonomiktir ile ilgili yararlı bilgiler


Floresan lambalar niye daha ekonomiktir ile ilgili yararlı bilgiler

Floresan lambalar bir an önce 1939 senesinde, NewYork Hayat Fuarı’nda ‘General Electric’ aracılığıyla sergilendi. Amerikan evlerinin elektrikle aydınlatılmasından tahmini 60 yil daha sonra meydana çıkan floresan lambanın malum ampul ile savaşı günümüze civarı sürdü.
Aynı evin içerisinde banyoda narin ışığıyla floresan galip gelebilirken, yatak odasında mücadeleyi romantik ışığıyla ampul kazandı. Uzunca uğraş nihayetinde yengi floresanın oluyor. Bunun asal nedeni ise evlerdeki tercihin değişmesi değil, cereyan giderlerinin azaltılması gerekli olan yüklü hayatın meydana geldiği işyerleri ve okullardı.
18 Watt’lık bir floresan lamba, 75 Watt’lık bir ampul civarı ışık verebilir. Başka Bir Deyişle floresanlar daha az enerji harcayıp, fazladan ışık verirler, tahmini yüzde 75 enerji tasarrufu sağlarlar. Piyasa satış maliyetleri daha yüksektir şayet en az on misli daha uzunca ömre sahiptirler. Işık bir bir noktadan değil de tüpün her aracılığıyla geldiği için daha çok dağılır. Mavimsi ışıkları daha yumuşaktır ve gözleri yormaz.
Floresan lambalarda, cereyan düğmesine basıldığında, transformerden geçtiğimiz cereyan, tüpün bir ucundaki elektrottan diğerine bir ark oluşturur. Bu arkın enerjisi tüpün içerisinde bulunan cıvayı buharlaştırır. Bu buhar cereyan yüklenerek gözle görülmeyen ültraviyole ışınları saçmaya başlar. Bu ışınlar da tüpün iç yüzeyine kaplanmış meydana gelen fosfor tozlarına çarparak görülen parlak ışığı oluşturur.
Floresan lambalar ilk açılışları esnasında çok cereyan çekerler. Oysa bu miktarda enerjiyi bir saatlik açık vaziyette fakat harcarlar. Bununla Birlikte çok sık sık açıp kapama ile ömürleri de kısalır. Sözgelişi tipik bir floresan lamba sürekli açık bırakıldığında 50.000 saat çalışabilir. Üç saatlik aralarla kapanıp açıldığında geçerliliği 20.000 saate düşer. Netice olarak floresan lambaları bir saat daha sonra açacaksanız hiç kapatmamanız daha uygun fiyat olabilmektedir. Normal ampullerde açıp kapamanın kritik bir tesiri yoktur.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.