Ford türk malı otoya karşın mı?

Ford türk malı otoya karşın mı?

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Türk malı oto’ talebine Ford Avrupa Başkanı ve CEO’su Stephen Odell’den dikkat geldi.

FORD Avrupa Başkanı ve CEO’su Stephen Odell’den ‘Türk malı’ araba üretilmesini talep eden hükümeti uyardı. Türk malı arabaya dönük adımların Ülkemiz’de yatırımı meydana gelen beynelmilel markaların canını acıtabileceğini destekleyen Odell, “Olası türk malı marka pazar büyümezse şuanki markaların satışlarından hisse alacaktır. Bu da Ülkemiz’ye kocaman mevduat yapan markaların canını yakacaktır. Bu konuda temkinli olunması gerekli. Tersi halde Ülkemiz’ye karşı yepyeni senaryolar gündeme gelebilir” diye konuştu. Politik olarak her hükümetin bizzat markasını yaratmak istemesini anlayışla karşıladığını vurgulayan Odell, şayet senelere dayanan ortaklıkların da gözardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Pazar 2 milyona koşuyor

64’üncü defa kapılarını açan Beynelmilel Frankfurt Araba Fuarı’nda görüştüğümüz Stephen Odell, Ülkemiz pazarının Avrupa’nın aksine çok çabuk büyüdüğünü ifade ederek, sektörün stabil seyri şeklinde çocuk nüfusuyla çok kısa zamanda 1 milyon adetlere erişebileceğini belirtti. Ülkemiz’nin Ford’un Avrupa’daki en kocaman 3’üncü pazarı konuma geldiğini vurgulayan Odell, şunları söyledi: “Ülkemiz’de çok sıkı işler yapıyoruz. Hem ciroda hem satışlarda aynı zamanda ihracatta Avrupa’daki en mühim ülkelerimizden biri halinde. Ülkemiz’ye karşı yatırımlarımızı tek çok defa artırıyoruz. Türk ortağımız Koç Grubu ile muhteşem tek ilişki içindeyiz.”

Türk hükümetinin atladığı nokta

Geçtiğimiz sene Başbakan Erdoğan’ın Almanya’da Ford Motor Company’nin Başkanı Meydan Mullaly ile irtibata geçmiş, Erdoğan Mulally’den yepyeni mevduat ve ticari Otomobilin dışarısında araba üretmesini istemişti. Stephen Odell, “Bu konuda tek gelişim var mı. Ford Ülkemiz’de araba üretebilir mi?” sualine şu yanıtı verdi: “Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere Türk devlet yetkilileri Ford’un araba üretmesini de talep ediyor şayet atladıkları çok mühim tek puan var. Biz Ülkemiz’de ürettiğimiz otomobillerin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Ülkemiz’de araba üretmiyoruz şayet katma değeri ek olarak yüksek meydana gelen ve bütün dünyaya sattığımız ticari araçlar üretiyoruz. Bu konuda yepyeni mevduat hükümleri da aldık. Ülkemiz’de şu anki şuanki iç pazar araba üretmek ve bu modelin mühendisliğini taşımak amaçlı yeteri kadar değil. Bu konuda tek planımız yok.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.