Fransa’da Yahudi Öğretmene Saldıran Çocuk, Türk Vatandaşı Çıktı

Fransa’da Yahudi Öğretmene Saldıran Çocuk, Türk Vatandaşı Çıktı

Fransa’nın güneyindeki Marsilya’da kipa takan tek Musevi öğretmene saldıran 15 yaşlarındaki gencin Türk yurttaşı meydana geldiği belirlendi. Marsilya Savcılığı’ndan yapılmış olan açıklamada kişinin saldırıyı IŞİD yerine işlediği belirtildi.

Fransız medyasında bulunan haberde dengesiz hareketler sergileyen agresif kişinin 2000 doğum yapmış Türk yurttaşı meydana geldiği belirtildi. Marsilya Savcısı Brice Robin tertip ettiği basın toplantısında sabıka kaydı olmayan kişinin saldırıyı ‘IŞİD ve Allah yerine’ işlediği istikametinde anlam verdiğini anlam etti. Savcı, vakanın kasıtlı işlenen tek antisemit saldırı meydana geldiğini aktardı.

Olayla alakalı de bilgi verici Robin, saldırganın bu erken 35 yaşlarındaki Fransız-Yahudi Enstitüsü öğretmenine palayla arkadan saldırdığını anlam etti. Savcı, Musevi öğretmenin, 15 yaşlarındaki saldırgandan, elindeki dini kitaplarla faydalanarak korunduğunu anlam etti. Saldırıda öğretmenin elinden ve sırtından hafif biçimde yaralandığı kaydedildi.

Polis aracılığıyla gözaltına edinilen zanlı gencin polisi de elindeki palayla tehdit ettiği öne sürüldü. Agresif gencin Fransa’daki Müslümanları İslam’ın onurunu kırmak ve Fransız askerlerini de Yahudileri savunmakla suçladığı belirtildi.

Okuduğu lisede sıkı öğrenim gören olarak malum 15 yaşlarındaki Türk yurttaşı gencin Fransız istihbaratında da hiçbir kaydının bulunmadığı belirtildi. Marsilya Savcısı Brice Robin, agresif gencin, webten radikalleştiği istikametinde tespitlerinin meydana geldiğini aktardı. Olaya serisinin de çok şaşırdığını aktardı.

Olayın gerçekleştiği Bouches du Rhone Güven Müdürü Laurent Nunez de saldırının Musevi okulunun çok yanında gerçekleştiğini anımsattı. Fiilin antisemit tek saldırı meydana geldiğini aktardı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.