GATA’da mikrocerrahi eğitimi

GATA’da mikrocerrahi eğitimi

Türkiye’nin bir, Avrupa’nın birden çok merkezinden biri meydana iştirak eden GATA Mikrocerrahi Uygulama ve Denetim Laboratuvarı’nda, yurt içi ve yurt dışından meydanda uzman bilim vatandaşları aracılığı ile, dünyanın pekçok yerinden iştirak eden hekimlere eğitim veriliyor.

Dünyaca populer eğitmen Rosmarie Frick’in yanında GATA El Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Doktor Albay Mustafa Kürklü ve plastik ve el cerrahisi uzmanı Doç. Doktor Albay Yalçın Külahçı, Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Ortopedi ve Travmatoloji-El Cerrahisi Uzmanı Profesyonel. Dr. Gürsel Leblebicioğlu başkanlığında gerçekleştirilen mikrocerrahi eğitimlerinde, 2 saç kılı kalınlığındaki damarlar, nihai teknolojiye sahip mikroskop altında dikilerek, kol, bacak ve parmak nakli benzeri ciddi operasyonları yapabilecek uzman olanlar yetiştiriliyor.

GATA Dekanı ve Eğitim Hastanesi Baştabibi Tümamiral Yaşamsal Bilgiç, AA muhabirine yaptığı bildiride, cerrahide yapılabilecek bir yanlışın dönüşü olmayan sıkıntılara sokak açabildiğini ifade ederek, bilhassa minik damarların tamirinde tecrübe ve eğitimin kural meydana geldiğini ifade etti.

“Amacımız damarı ile, siniriyle, donanımlı el ve surat naklini gerçekleştirmektir”

GATA’daki mikrocerrahi laboratuvarında, deney hayvanları üstünde mikrocerrahi uygulamalarının yapıldığını aktaran Bilgiç, burada yapılmış olan çalışmaların kompozit doku nakli operasyonların başarısı amaçlı çok mühim meydana geldiğini ifade etti.

GATA’daki mikrocerrahi laboratuvarında, deney hayvanları üstünde mikrocerrahi uygulamalarının yapıldığını aktaran Bilgiç, burada yapılmış olan çalışmaların kompozit doku nakli operasyonların başarısı amaçlı çok mühim meydana geldiğini ifade etti. Bilgiç, “Emelimiz, bilerek, damarı ile, siniriyle, kası ile, dokusuyla çok sıkı iyi bilen, donanımlı haber ile kompozit doku naklini, başka bir deyişle el ve surat naklini gerçekleştirmektir” diye sohbet etti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.