Gazlı İçecek ve Cipse Yasak


Gazlı İçecek ve Cipse Yasak

Milli Öğrenim Bakanlığından yapılmış olan izah etmeye göre Bakanımız Dinçer’in yayımladığı “Okul Kantinlerindeki Gıda Satışı”konulu genelge, İl Ulusal Öğrenim Müdürlüklerine gönderildi.

Bakanlığa ilişkili örgün ve yaygın öğrenim müesseselerinde öğrenci öğrenci, kursiyer ve personelin emniyetli, sıhhatli beslenme bilinci kazanmalarına katkı sağlamak, olabilecek gıda zehirlenmeleri, bulaşıcı hastalıklar, eksik ve dengesiz beslenmeye ilişkili hastalıklar ile şişmanlığı engellemek için yayımlanan genelgeyle, konuya ilişkili olarak Başbakanlık ve Sıhhat Bakanlığı genelgeleri de dikkate alınarak 17 Nisan 2007’de yayımlanan genelgede değişikliğe gidildi.

Buna göre, 2007/33 sayılabilir genelgenin Evrensel Şartlar kısmının 16. maddesi “Eğitim müesseselerinin, yatılı ya da pansiyonlu yemekhaneleri dahil olmak üzere olmak üzere kantinleri, çay ocakları, büfeleri vb. yerlerde çocukların dengesiz beslenmesine, şişmanlığa (obezite) ne sebeple olabileceğinden, natürel yeraltı maden suları haricinde, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük meydana gelen (enerji içecekleri, gazlı, aromalı ve kolalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışları yapılmayacak, otomatik satış yapan makineler de bulundurulmayacaktır. Bunların mahaline Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından imalat ya da dışalım desturu yer alan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, kıtır sıkılmış meyve suyu ve adet ile satışı yapılabilen meyve bulundurulacaktır” halinde değiştirildi.

Ayrıca genelgenin “Okul Kantin Araştırma Formu”nun “B-Gıda Hijyeni” kısmının 26. maddesi de bu maddeyle uygun duruma getirildi.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.